Ναυάγια 10 4 14 10 - 38 -
Old Firm BC 16 12 19 15 - 62 -

Νίκη ουσίας για την Old Firm!

Έχοντας το πάνω χέρι στο σύνολο της αναμέτρησης η Old Firm "διπλασίασε" τις νίκες της απέναντι στα Ναυάγια και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Σε προσωπική μονομαχία ανάμεσα στον Καραβασίλη και τον Παϊκόπουλο εξελίχθηκε το πρώτο δεκάλεπτο με τον δεύτερο να βγαίνει νικητής και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του με 10-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ και με πρωταγωνιστές τους Μουγκαράκη, Καλαμπάκο και Παϊκόπουλο έτρεξα ένα επιμέρους σκορ 4-12 και "έχτισαν" διψήφια διαφορά. Οι γηπεδούχοι κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά, έκαναν πολλά λάθη και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο.

Με συνεχόμενους πόντους του Τσιμπέρη τα Ναυάγια στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου έκαναν μια μίνι αντεπίθεση και έριξαν την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων. Οι φιλοξενούμενοι σ' εκείνο το σημείο έβγαλαν σημάδια αντίδρασης, αξιοποίησαν τις καλές τοποθετήσεις του Γερονικόλα στο ζωγραφιστό και την ευστοχία των Μακρή και Ντραγκότι και εκτόξευσαν την διαφορά στο +19 (28-47).

Η Old Firm πάτησε πάνω στο καλό προβάδισμα που πήρε από το τρίτο δεκάλεπτο, άνοιξε το rotation, πήρε σκορ σχεδόν από όλους τους παίχτες της και έφτασε με εμφατικό τρόπο στη νίκη με.  Τα Ναυάγια έτρεξαν ένα 8-0 σερί στις αρχές της περιόδου με τους Καραβασίλη και Χρονόπουλο, όμως δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων και γνώρισαν δίκαια την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παϊκόπουλος με 14 πόντους (6/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 7/30 δίποντα, 6/31 τρίποντα και 6/7 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/45 δίποντα, 7/27 τρίποντα και 5/12 βολές. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ και έδωσαν 20 ασίστ.

Ναυάγια: Ασημακόπουλος, Θωμάς 4, Καραβασίλης 17 (3), Καραμπεσίνης 2, Καριατλής, Κατσούλης, Τσιμπέρης 10 (2), Χρονόπουλος 5 (1), Χωριανόπουλος

Old Firm: Βασιλείου, Γερονικόλας 2, Ζαχαρόγιαννης 5, Καλαμπάκος 7 (1), Κανελλόπουλος 5 (1), Μακρής 10, Μουγκαράκης 7 (1), Ντραγκότι 12 (4), Ξυλιάς, Παϊκόπουλος 14

Τι μας άρεσε: Η συνολική εικόνα της Old Firm.