03/10/2023
Pink Paper 16 9 8 20 - 53 -
Lyonmen 6 17 12 11 - 46 -

Νίκη ουσίας για τους Pink Paper!

Μια σημαντική νίκη πήραν το βράδυ της Τρίτης οι Pink Paper απέναντι στους Lyonmen στο Athens Sports Hall για το Basketaki Cup,. Η ομάδα του Καμπόσου κυνηγούσε το +7 για να έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας και εν τέλει τα κατάφερε.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι Pink Paper, αφού με τρίποντα των Καμπόσου - Ορφανίδη και δίποντα του Μποτσάκου προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 16-6. Οι φιλοξενούμενοι επέμεναν να σουτάρουν από την περιφέρεια και δεν δικαιώθηκαν.

Με την ενεργοποίηση του Κουκουβάκη και την κυριαρχία του Μακρύγιαννη στο ζωγραφιστό, οι Lyonmen έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους και ισοφάρισαν σε 23-23 ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Τελικά, η ομάδα του Καμπόσου κατάφερε να μπει σε θέση οδηγού στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου χάρη στο δίποντο του Μποτσάκου (25-23).

Με αντεπίθεση διαρκείας και καλάθια των Δημητρίου και Κουκουβάκη, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 2-10 και πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν σημάδια αντίδρασης με τους Καραΐσκο και Μποτσάκο, όμως η ομάδα του Χατζηαράπη είχε τον έλεγχο και την ψυχολογία κάνοντας το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου 33-35.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνα και το παιχνίδι να παίρνει "φωτιά". Οι Pink Paper με κατάθεση ψυχής, απίστευτο πάθος και μεγάλα σουτ στα τελευταία λεπτά, πήραν τη νίκη με το πολύτιμο +7 που χρειάζονταν και έκαναν μεγάλο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι φιλοξενούμενοι ξέμειναν από δυνάμεις και ιδέες στην τελευταία περίοδο, σκόραραν με το... σταγονόμετρο και γνώρισαν δίκαια την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κοντομίχος με double double και 10 πόντους (4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/5 βολές, 12 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/36 δίποντα, 3/29 τρίποντα και 8/17 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/45 δίποντα, 1/19 τρίποντα και 9/17 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Pink Paper (Καμπόσος): Ζησόπουλος, Καμπόσος 9 (2), Καραΐσκος 7, Κονταρίνης 4, Κοντομίχος 10, Κωλέττης, Μποτσάκος 15, Ορφανίδης 5 (1), Πρασόπουλος

Lyonmen (Χατζηαράπης): Αποίκος, Δημητρίου 8, Δουκέρης 2, Κουκουβάκης 18 (1), Μακρυγιάννης 9, Τσιάκας 9, Φραντζέσκος

Τι μας άρεσε: Η υπομονή που έδειξαν στο παιχνίδι τους οι νικητές. Είχαν εξ αρχής ένα πλάνο και εν τέλει δικαιώθηκαν.