14/02/2020
Shooting Stars 8 8 17 11 - 44 -
Γέροντες 14 2 10 8 - 34 -

Νίκη ουσίας για Shooting Stars!

Σε ένα κλειστό ματς, στο οποίο επικράτησαν οι πολύ καλές άμυνες των δύο ομάδων, οι Shooting Stars επικράτησαν των Γερόντων με 44-34, στο ματς που διεξήχθη στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου του Περιστερίου, στα πλαίσια της Development 2 κατηγορίας.

Ήσυχο το ξεκίνημα του αγώνα, με τον ρυθμό να είναι αρκετά χαμηλός και τους Γέροντες να είναι λίγο καλύτεροι και να προηγούνται με 3-8 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Σιχλιμίρη και Κανέλο να ξεχωρίζουν. Μηλιώνης και Σταύρου ανέβασαν ρυθμούς στη συνέχεια για Stars, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 8-14 υπέρ των Γερόντων.

Πολλά τα λάθη στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τον Νικολουδάκη να είναι ιδιαίτερα ενεργητικός και να προσπαθεί να παρασύρει τους συμπαίκτες του. Η αστοχία και οι κακές επιλογές δεν έδωσαν ρυθμό στο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους Shooting Stars να καταφέρνουν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και τις δύο ομάδες να μπαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια για τον 16-16 του ημιχρόνου.

Με τον Καρέλο να προσπαθεί για Γέροντες ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τον Σταύρου να ξεχωρίζει από Shooting Stars και έχοντας τη βοήθεια του Μόρφου και του Μηλιώνη, οι γηπεδούχοι έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 33-26.

Ο Σταύρου συνέχισε να αποτελεί την κολώνα των Shooting Stars και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την προσπάθεια των Γερόντων για ανατροπή να μην ολοκληρώνεται, καθώς ο Νικολουδάκης με πέντε πόντους σερί λίγο πριν τη λήξη, ανέβασε τη διαφορά στους 13 (44-31) και στην ουσία τελείωσε το ματς, το οποίο κατέληξε στα χέρια των Shooting Stars με 44-34.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Σταύρου με 17 πόντους, 17 ριμπάουντ, μια ασίστ,ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από πλευράς Γερόντων ξεχώρισε ο Δημήτρης Μπακάλης με 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, μια ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα.

Συνολικά οι Shooting Stars είχαν 17/52 δίποντα, 1/15 τρίποντα, 7/20 βολές, 50 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη. Συνολικά οι Γέροντες είχαν 10/39 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 8/21 βολές, 39 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 17 λάθη.

Shooting Stars (Μόρφος): Καντερές 2, Σταύρου 17 (17 ριμπ), Ζαφειράκος 4 (11 ριμπ), Μηλιώνης 11 (6 ριμπ), Μόρφος 3 (8 ριμπ), Νικολουδάκης 7.

Γέροντες (Παντελόπουλος): Γεροντίδης, Μποσινάκος, Γεωργιόπουλος 4, Καρέλος 4, Σιχλιμίρης 10, Κουτσιούκης, Δαουτάκος 4 (6 ριμπ), Μπακάλης 10 (15 ριμπ), Τζιληλής 2.

Τι μας άρεσε:Το πολύ όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!