21/10/2023
Crushers 15 5 9 12 - 41 -
AlsoupoLions 20 16 14 12 - 62 -

Νίκη ουσίας και ψυχολογίας!

Επιστροφή στις νίκες για τους AlsoupoLions οι οποίοι έκαναν εύκολα τη δουλειά τους το απόγευμα του Σαββάτου 21 Οκτωβρίου και επικράτησαν των Crushers με 41-52. Οι γηπεδούχοι είχαν να διαχειριστούν τις πάρα πολλές απουσίες τους, μιας και κατέβηκαν με μόλις μία πεντάδα διαθέσιμη και έτσι έμειναν για ακόμα μία αγωνιστική χωρίς νίκη (0-5). Οι AlsoupoLions χρειάζονταν αυτό το ροζ φύλλο αγώνα και για ψυχολογικούς λόγους, έπειτα από τις δύο σερί ήττες τους τις προηγούμενες αγωνιστικές και πλέον έφτασαν στο 4-2.

Στις αρχές του παιχνιδιού καμία από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε στο σκορ. Σιγά-σιγά όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με τις προσπάθειες των Αντωνόπουλου και Βενιζέλου προηγήθηκαν 7-17. Ο Κωνσταντίνου ανέλαβε δράση σε εκείνο το σημείο και με 4 σερί δικά του καλάθια, έφερε τους Crushers στο 15-17. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους στο +5(15-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων δε δούλευε καθόλου και χρειάστηκε να περάσουν εφτάμιση λεπτά ώστε να πετύχουν το πρώτο τους καλάθι με τον Καλογερογιάννη. Μέχρι τότε, όμως, οι AlsoupoLions είχαν εκμεταλλευτεί την κατάσταση και είχαν κάνει ένα σερί 0-13 για το 15-33. Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα μέχρι το ημίχρονο, όταν το σκορ έγραψε 20-36.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τον καλό ρυθμό τους και στο τρίτο δεκάλεπτο. Αντωνόπουλος και Βενιζέλος ήταν από τους πιο απειλητικούς παίκτες, ενώ από την άλλη ο Κωνσταντίνου πάλευε να βγάλει κάποια αντίδραση για τους Crushers. Η αντίδραση όχι μόνο δεν ήρθε στο τρίτο δεκάλεπτο από τους γηπεδούχους, αλλά το «κοντέρ» έγραψε +20 με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 29-50.

Αμφότερες οι ομάδες ήξεραν πως τα πράγματα πολύ δύσκολα θα άλλαζαν στο τέταρτο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι άνοιξε κάπως προς το τέλος του, με τον Βενιζέλο ωστόσο να μη λέει να… ηρεμίσει. Η απόσταση έμενε σταθερά στους 20 πόντους και κάπως έτσι μετά το πέρας των διαδικαστικών τελευταίων λεπτών, οι AlsoupoLions έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 41-62.

Betsson MVP του ματς αναδείχθηκε ο Φοίβος Αντωνόπουλος με 25 πόντους, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Crushers εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Ηλίας Κώνστας με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Crushers μέτρησαν 15/49 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 5/12 βολές, 47 ριμπάουντ, αλλά και 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 16 λάθη και 3 μπλοκ. Οι AlsoupoLions είχαν 14/39 δίποντα, 8/36 τρίποντα, 10/13 βολές, 39 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Επίσης, μέτρησαν 13 κλεψίματα, 4 λάθη και 2 μπλοκ.

Crushers (Καράμπελας): Δούβρης, Ζουγανέλης 4(8ρ.), Καλογερογιάννης 8(14ρ.), Καράμπελας 7(6ρ.), Κώνστας 22(9ρ.)

AlsoupoLions (Βενιζέλος): Αντωνόπουλος 25(7ρ.), Βενιζέλος 21(3ρ.), Κατσαχνιάς, Μαγκώνης 3(6ρ.), Μαρκέτος, Παπαδάκης 10(8ρ.), Τσιούτσιας 1(4ρ.), Τσιφτσής 2(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή διαχείριση του ματς από τους AlsoupoLions.