30/11/2022
Μία + Μία 17 14 7 15 - 53 -
Lobsters BC 11 14 10 8 - 43 -

Νίκη ουσίας και ψυχολογίας για την Μία+Μία!

Στην τέταρτη θέση του τέταρτου ομίλου της Development League ανέβηκε η Μία+Μία, καθώς για την ένατη αγωνιστική κέρδισε τους Lobsters με 53-43 στο ΣΕΦ και πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με 6-3 ρεκόρ!

Σαφώς ανώτερη εμφανίστηκε η Μία+Μία στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Γερόλυμου, 5 του Αλβέρτου και 4 του Μαυράκη, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 13-3. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 6, 17-11, χάρη σε δύο τρίποντα του Τρικαλιώτη και 3 πόντους του Σαλονικίδη.

Στην δεύτερη περίοδο οι Lobsters έκαναν την αντεπίθεσή τους και από το 25-15, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 25-25, με τον Λαδά να σκοράρει 6 πόντους και τον Αποστολάκο να ευστοχεί από την περιφέρεια. Τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια διατηρώντας το +6, 31-25, με τον Μοναστηριώτη να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Αλβέρτο να βάζει το δεύτερο τριποντάκι του.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με τρίποντο του Γερόλυμου και 3 πόντους του Θεοφίλη, η ομάδα του Μοναστηριώτη έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +3, 38-35. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι "Αστακοί", με τον Λαδά να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 38-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Μία+Μία έβγαλε μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Τζοτζόκο, Πανταζή, Μοναστηριώτη, Σπανίδη και Θεοφίλη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 53-43. Δεν μπόρεσε η παρέα του Ραχμάν να απειλήσει ουσιαστικά τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Σαλονικίδη και Λαδά.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/23 βολές, 9/31 δίποντα και 8/26 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/13 βολές, 11/37 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp της Μία+Μία ο Αλβέρτος με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 1/2 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Lobsters ο Λαδάς με 16 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 5/12 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Μία+Μία (Μοναστηριώτης): Θεοφίλης 8, Πανταζής 3 (1), Αλβέρτος 9 (2), Βογιατζής 2, Μαυράκης 8, Γερόλυμος 11 (2), Μοναστηριώτης 7 (2), Σπανίδης 2, Τζοτζόκος 3 (1)

Lobsters (Ραχμάν): Σαλονικίδης 10 (1), Αποστολάκος 4 (1), Κοντάκος 6, Λαδάς 16 (1), Τρικαλιώτης 7 (2), Ραχμάν, Γλένης

Τι μας άρεσε: Το τρίποντο "μαχαιριά" του Τζοτζόκου!