03/05/2023
Χαρμάνι Μιλάνο 9 10 13 9 - 41 -
BEERWAUKEE BUCKS 20 8 16 9 - 53 -

Νίκη οχτάδας για τους Beerwaukee Bucks

Το βράδυ της Τετάρτης στο Promitheas Park οι Beerwaukee επικράτησαν των Harmani Milano με (41-53) σε ένα παιχνίδι με πολύ ένταση, όμορφο μπάσκετ αλλά παράλληλα και ιδιαίτερο καθώς και οι δύο ομάδες ήταν πλήρεις κάτι που είναι σπάνιο φαινόμενο.

Η πρώτη περίοδος του παιχνιδιού άνηκε ξεκάθαρα στους φιλοξενούμενους που με τον Ευστρατιάδη να πετάει φωτιές δεν είχαν να φοβούνται τίποτα. Ο Ευστρατιάδης μπήκε με το δεξί στο παιχνίδι και με 4 συνεχόμενα δικά του τρίποντα η ομάδα του πήρε ένα προβάδισμα 11 πόντων από την πρώτη κιόλας περίοδο (9-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες κλείσαν και δύσκολα μπαίναν καλάθια και από τις δύο ομάδες. Από τους Harmani ο Τριανταφύλλου ήταν αυτός που έδινε τις περισσότερες επιθετικές λύσεις σκοράντος μάλιστα τους 8 από τους 10 πόντους που έβαλε η ομάδα του στην δεύτερη περίοδο που έκλεισε με σκορ (19-28).

Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξάτες με Ηλιόκατο από την μία και Ευστρατιάδη από την άλλη να το παίρνουν προσωπικά και να σκοράρουν 7 και 8 πόντους αντίστοιχα. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ (32-44).

Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι δύο ομάδες σβήσαν μηχανές και με εμφανή σημάδια κούρασης το σκορ έμεινε χαμηλά. Στο πέρας του δεκάλεπτου οι νικητές ήταν οι Beerwaukee που πήραν άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα για την συλλογή τους.

Betsson MVP της αναμέτρησης ο Περικλής Μπούμπαλης, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους , πήρε 7 ριμπάουντ , έδωσε 4 ασίστ και έκλεψε 4 φορές την μπάλα. Από την άλλη, αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Γιώργος Τριανταφύλλου, με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ,1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Harmani Milano: Νικήτας, Αρβανίτης 2, Δεμερτζίδης 0, Κακαβάς 0 , Ηλιόκαυτος 12, Καλογερόπουλος 0, Κωνσταντινόπουλος 0, Πανουτσόπουλος 2, Παρίσης 0, Τζατζαδάκης 5, Τριανταφύλλου 20, Χατζής 0

Beerwaukee Bucks: Γκάβρανιτζ 5, Ευστρατιάδης 22, Καραβίδας 0 , Κριθής 2, Μπούμπαλης 17, Μπούρδος 4, Παλαιοθόδωρος 0, Πετρίτσης 0, Τσάφος 3