10/02/2024
Vatos Krokos 11 13 17 4 - 45 -
Heldreich 18 19 14 15 - 66 -

Νίκη για να πάρει τα πάνω του ο Heldreich!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τον Heldreich στον τρίτο όμιλο της Master League, καθώς για την 17η αγωνιστική κέρδισε την πεντάδα των Vatos Krokos με 45-66 στο ΓΣΠ!

Ισορροπημένο ήταν σε γενικές γραμμές το ξεκίνημα της συνάντησης, με τον Heldreich να πατάει γκάζι στο φινάλε του δεκαλέπτου και με 7 πόντους του Ζαχαρόπουλου και 5 του Παγώνη, προηγήθηκε με 11-18. Ο Βιντζηλαίος με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Φερίδης και Παπαναστασίου.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με δύο τρίποντα του Παγώνη, 5 πόντους του Αθανασιάδη και τρίποντα των Ανδρεάδη - Κούρταλη, πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά 13 πόντων, 24-37. Τους Vatos Krokos κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Τσεκούρα και οι 3 του Χριστόπουλου.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου, εκεί όπου με 4 πόντους του Παγώνη και τρίποντα των Διονύση Μπακούρου και Κούρταλη, ο Heldreich βρέθηκε μέχρι και στο +15, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 41-51. Ο Παπαναστασίου πήρε την σκυτάλη στην επίθεση της ομάδας του Χατζηνικήτα στο τρίτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 17 πόντους των μπλε. Σκορ τρίτης περιόδου 41-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Νικολαΐδη δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Διονύση Μπακούρο, Ζαχαρόπουλο, Κούρταλη, Παγώνη και Αθανασιάδη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 45-66! Για τους Vatos Krokos στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Τσεκούρας και Παπαναστασίου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/12 βολές, 17/45 δίποντα και 2/28 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 1/1 βολή,19/50 δίποντα και 9/34 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Vatos Krokos ο Βιντζηλαίος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 3/8 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 3 τάπες. Betsson MVP του Heldreich ο Ζαχαρόπουλος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 7/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και έκανε 1 λαθάκι.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Φερίδης 2, Αμαργιανός, Βιντζηλαίος 12 (1), Παπαναστασίου 15 (1), Τσεκούρας 11, Χριστόπουλος 5

Heldreich (Νικολαΐδης): Αθανασιάδης 9 (1), Ανδρεάδης 5 (1), Ζαχαρόπουλος 15, Κούρταλης 10 (2), Μπακούρος Α., Μπακούρος Δ. 8 (2), Παγώνης 17 (3), Τσεκουρλούκης 2

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι των δύο ομάδων!