16/12/2021
Athens Bucks 12 6 9 16 - 43 -
Remal Madri 10 7 10 4 - 31 -

Νίκη «παραμονής» για τους Athens Bucks!

Πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισαν στο κλειστό του Basketaki Arena οι Athens Bucks, που κέρδισαν την Remal Madri με 43-31 ανεβαίνοντας έτσι στην βαθμολογία.

Από το πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Οι Athens Bucks ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 12-10 με τον Βασίλη Φωτείνο να σημειώνει 6 πόντους. Για την Remal από 4 πόντους έβαλαν οι Ρηγόπουλος και Πίτσικος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πολύ νευρικό με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται πολύ να σκοράρουν. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 7-6 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ της Remal, που μείωσε σε 18-17 με το τέλος του ημιχρόνου με τον Αλέξανδρο Ναυπλιώτη να σημειώνει όλους τους πόντους της ομάδας του. Για τους Bucks, 2 πόντους σημείωσε ο Ζώταλης.

Η ματσάρα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, και ήταν ορατό ότι ένα ξέσπασμα αρκούσε. Η Remal με τους Καμολίκη και Ναυπλιώτη να σημειώνουν από 4 πόντους έτρεξε ένα νέο επιμέρους 10-9 σερί και ισοφάρισε με το τέλος του δεκαλέπτου σε 27-27. Για τους γηπεδούχους, 5 έβαλε ο Ματζουρίδης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Γκορίτσα ήταν εξαιρετική. Με τρομερή άμυνα, κατάφερε να κλέψει μπάλες, να χτυπήσει στον αιφνιδιασμό και να τρέξει ένα νέο 16-4 σερί, που τελικά της έδωσε την νίκη με 43-31. Μία νίκη σημαντική, μιας και οι Bucks ανέβηκαν στην βαθμολογία. Από την άλλη, οι «Μαδριλένοι» βυθίστηκαν κι άλλο και πρέπει ν΄αρχίσουν να μαζεύονται προκειμένου να μείνουν στην κατηγορία.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Βασίλης Φωτεινός με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάριος Πίτσικος με 6 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Οι Athens Bucks είχαν 16/61 εντός πεδιάς, 3/17 τρίποντα και 8/12 βολές. Πήραν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 6 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη η Remal είχε 14/61 εντός πεδιάς, 1/23 τρίποντα και 2/13 βολές. Μάζεψε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα, έκανε 10 λάθη και 1 τάπα.

Athens Bucks (Γκορίτσας): Ζώταλης 11, Αγγέλου, Γκορίτσας 2, Χάλαρης, Δανιάς, Γιουρνάς 5, Αμανατίδης 3, Ματζουρίδης 10, Αναγνωστόπουλος, Φωτεινός 12.

Remal Madri (Καμολίκης): Ρηγόπουλος 6, Καμολίκης 4, Πίτσικος 6, Ναυπλιώτης 11, Κουσιορής 4, Πολύδωρος, Μακρής.

Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι που είδαμε για 40 λεπτά!