10/02/2024
Iron Maidan 9 13 11 6 - 39 -
Basket Maniacs 8 8 8 20 - 44 -

Νίκη παραμονής για τους Basket Maniacs

Διαφορετικοί οι στόχοι των δύο ομάδων, με τους Iron Maidan να βρίσκονται σε τροχιά ανόδου και τους Basket Maniacs να παλεύουν για την παραμονή στην κατηγορία. Οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν αρκετά να πετύχουν καλάθι στην πρώτη περίοδο, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 9-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με καλάθι του Παλληγιάννη προηγήθηκαν 20-12. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 22-16.

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στην τρίτη περίοδο, με τους Iron Maidan να έχουν το προβάδισμα και τους Basket Maniacs να δυσκολεύονται να βρουν ρυθμό στην επίθεση και να πλησιάσουν στο σκορ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 33-24.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς και με πρωταγωνιστή τον Καλαμιώτη ισοφάρισαν το ματς (35-35). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 4-0 και πήραν ξανά το προβάδισμα (39-35). Όμως, οι Basket Maniacs ήθελαν περισσότερο τη νίκη και το έδειξαν. Με σερί 9-0 στο τέλος, πήραν μια σημαντική νίκη με σκορ 39-44, στη μάχη που δίνουν για την παραμονή στην κατηγορία.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλειος Καλαμιώτης με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Παλληγιάννης με 15 πόντους, 18 ριμπάουντ

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 13/35 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 4/5 βολές, 43 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα,  2 κοψίματα, 20 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/40 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 5/18 βολές, 45 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 14 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 11 λάθη.

Iron Maidan (Καλκοπέδης): Παλληγιάννης 15, Καλκοπέδης 2, Λυμνίδης 10, Μακρής Δ. 2, Μακρής Αρ. 3, Μαλτέζος 2, Κίσσας 3, Κατσάνος 2.

Basket Maniacs (Δημητριάδης): Τσαλής 5, Καλαμιώτης 14, Στασινόπουλος, Δημητριάδης 4, Σασσάς 2, Στενάκης 3, Αρβανιτίδης 5, Δακτυλίδης 11.

Τι μας άρεσε: Το πάθος για τη νίκη των Iron Maidan.