08/10/2019
West Kings 16 20 20 18 - 74 -
Hall of Fame 19 13 16 21 - 69 -

Νίκη παραμονής για τους West Kings!

Έχοντας τον έλεγχο του αγώνα στην μεγαλύτερη διάρκειά του, οι West Kings πήραν σπουδαία νίκη απέναντι στην Hall of Fame με 74-69 για την τέταρτη αγωνιστική της Elite League, παίρνοντας έτσι το τρίτο ροζ φύλλο.

Η Hall of Fame ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο ματς, καθώς με 10 πόντους του Δισακιά, δύο τρίποντα του Κατσιάπη και ένα του Σταυρόπουλου, προηγήθηκε με 9-17, 2:15 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πρόλαβαν να μειώσουν στους 3, 16-19, με τους Σταυρούλη (4π), Παπακωνσταντίνου (3π) και Γιάννη Τσεμπέρη (3π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι West Kings πίεσαν ψηλά και με δράστες τους Σταυρούλη (6π), Χριστοδούλου (4π), Βαγγέλη Τσεμπέρη (4π) και Φωτόπουλο (4π), πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 36-32. Για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Γκιόκας με 5 πόντους.

Με τον Άκη Παπακωνσταντίνου να σεληνιάζεται στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με 11 συνεχόμενους πόντους και τον Βαγγέλη Τσεμπέρη να βάζει το πρώτο τριποντάκι του, το συγκρότημα του Μαρφαντά έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 54-42, 3:00 για την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. Το μόνο που κατάφεραν οι Φημισμένοι ήταν να μειώσουν στους 8, 56-48, χάρη σε 7 πόντους του Κατσιάπη και 5 του Δισακιά.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι West Kings διατήρησαν μέχρι τη λήξη το προβάδισμα, νιώθοντας την απειλή από τον αντίπαλο στο φινάλε, ωστόσο με τους Σταυρούλη (9π) και Φωτόπουλο (7π) να φωνάζουν “παρών”, επικράτησαν με 74-69. Προσπάθησε η Hall of Fame να “κλέψει” ακόμη ένα ροζ φύλλο στο φινάλε, ωστόσο οι 7 πόντοι του Πισιτέλη, οι 6 του Κριθαρούλα και οι 4 του Σταυρόπουλου δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/14 βολές,  21/49 δίποντα και 7/28 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/15 βολές, 18/51 δίποντα και 7/22 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Κορυφαίος των West Kings  ο Σταυρούλης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 6/7 βολές, 6/10 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος της Hall of Fame ο Δισακιάς με 17 πόντους (double-double), έχοντας 7/15 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

West Kings (Μαρφαντάς): Σάρλης 2, Παπακωνσταντίνου 14 (4), Τσεμπέρης Γ. 3 (1), Κυρμίζογλου 4, Τσεμπέρης Β. 9 (1), Χριστοδούλου 6, Καραγκούνης 2, Φωτόπουλος 13, Σταυρούλης 21 (1)

Hall of Fame (Σταυρόπουλος): Κατσιάπης 15 (3), Χόντος 6, Πισιτέλης 7 (1), Γκιόκας 5, Σταυρόπουλος 13 (1), Δισακιάς 17 (1), Κριθαρούλας 6 (1)

Τι μας άρεσε: Η ανωτερότητα των West Kings στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά και το γεγονός πως η Hall of Fame έφτασε κοντά σε ακόμη μια «κλοπή»!