06/10/2020
Paliagoura 19 18 18 1 4 60 -
West Kings 11 15 15 15 9 65 -

Νίκη παραμονής και πάλι για τους West Kings!

Τρίτο ροζ φύλλο αγώνα για τους West Kings και δεύτερη συνεχόμενη νίκη στην παράταση για την ομάδα του Μαρφαντά, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής της Elite League λύγισαν τα Paliagoura με 60-65 στο κλειστό του Κολωνού!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν τα Paliagoura στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Αβανίδη, 5 του Κασκάνη και 4 του Βελέντζα, προηγήθηκαν με 19-11. O Φωτόπουλος με 4 πόντους και ο Καραγκούνης με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η ομάδα του Κοντορουχά και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 7 πόντους του Λαγού, 4 του Αβανίδη, 4 του Κασκάνη και τρίποντο του Κωστάκη, ξέφυγε στους 15, 37-22. Το μόνο που κατάφεραν οι West Kings ήταν να μειώσουν στους 11, 37-24, με τον Γκουρβέλο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους και τον Πεζούλα να προσθέτει 3.

Μια επανάληψη του δευτέρου δεκαλέπτου παρακολουθήσαμε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους πράσινους να διατηρούν εύκολα το τιμόνι στα χέρια τους με 55-41, χάρη σε 10 νέους πόντους του Κασκάνη, 5 του Αβανίδη και τρίποντο του Μούσουρα. Το συγκρότημα του Μαρφαντά κράτησαν όρθιο σε εκείνο το σημείο οι Σταυρούλης και Πεζούλας με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 55-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι West Kings έσφιξαν την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Σταυρούλη (8π), Μαστρογιαννάκη και Πεζούλα, έστειλαν το ματς στην παράταση, 56-56. Ο Βελέντζας από την γραμμή της φιλανθρωπίας έβαλε τον μοναδικό πόντο των γηπεδούχων στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Στην παράταση οι Βασιλιάδες είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και με τους Βαγγέλη Τσεμπέρη – Πεζούλα να βγάζουν το φίδι από την τρύπα, έφτασαν στη νίκη με 60-65. Χωρίς καλάθι εντός πεδιάς έμειναν τα Paliagoura και στην παράταση, με τον Κασκάνη να βάζει 3 βολές και τον Βελέντζα μια.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 16/27 βολές, 16/43 δίποντα και 4/30 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ έκαναν 23 λάθη και είχαν 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/27 βολές, 21/50 δίποντα και 4/27 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος για τα Paliagoura ο Κασκάνης με 22 πόντους (double-double), έχοντας 7/11 βολές, 6/12 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 5 λάθη. Κορυφαίος των West Kings ο Σταυρούλης με 15 πόντους, έχοντας 3/7 βολές, 6/10 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 5 λάθη.

Paliagoura (Κοντορουχάς): Τζανάκης, Βελέντζας 6, Αβανίδης 17 (1), Κασκάνης 22 (1), Λαγός 7, Κωστάκης 3 (1), Μούσουρας 5 (1), Τομαράς

West Kings (Μαρφαντάς): Τσεμπέρης Γ., Τσεμπέρης Β. 4 (1), Μαστρογιαννάκης 3, Αναστόπουλος 2, Πεζούλας 17 (2), Σταυρούλης 15, Γκουρβέλος 13 (1), Καραγκούνης 3, Κυρμίζογλου 2, Φωτόπουλος 4, Μπερδεμπές 2

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό παιχνίδι που έκαναν τα Paliagoura για τρία δεκάλεπτα, αλλά και η μεγάλη επιστροφή των West Kings στο φινάλε!