09/01/2024
Milwaukee Sucks 11 10 19 14 - 54 -
ThunderDogs 27 16 4 15 - 62 -

Νίκη παραμονής για τους ThunderDogs!

Μια σημαντική νίκη που τους απομάκρυνε ακόμα περισσότερο περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού πήραν οι ThunderDogs το βράδυ της Τρίτης, αφού επικράτησαν σχετικά εύκολα των Milwaukee Sucks.

Με ρεσιτάλ ευστοχίας του Καραδολάμη οι ThunderDogs ήταν εντυπωσιακοί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και προηγήθηκαν με 11-27. Οι γηπεδούχοι σκόραραν κυρίως από την περιφέρεια με τους Κάζα και Φωτόπουλο, όμως έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Οι Sucks στο δεύτερο δεκάλεπτο έβγαλαν σημάδια αντίδρασης και με καλάθια των Μαυροειδή και Γανέλη έριξαν την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων. Οι φιλοξενούμενοι δεν επηρεάστηκαν από την εξέλιξη αυτή, γύρισαν τη μπάλα με υπομονή στην επίθεση, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Κοντό, Μπένο και Δημακαρέα και έκαναν το σκορ 21-43 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι "έσφιξαν" την άμυνά τους στην επανάληψη, εκμεταλλεύτηκαν την εκτελεστική δεινότητα του Μαυροειδή και του Κάζα και με επιμέρους σκορ 19-4, έκαναν δυναμική επιστροφή στο ματς μειώνοντας σε 40-47.  Οι φιλοξενούμενοι πέταξαν στα σκουπίδια την διαφορά που "έχτισαν" στο πρώτο ημίχρονο και μπήκαν σε περιπέτειες.

Οι φιλοξενούμενοι "ξεκόλλησαν" στην επίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο και έκαναν το... έργο τους πιο εύκολο. Έτσι, με ατομικές ενέργειες του Μπένου και σημαντικές βοήθειες του Δημακαρέα οι ThunderDogs έφτασαν Δικαία στη νίκη με 54-62 και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα. Οι Sucks στο σύνολο της αναμέτρησης παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών και παρέμειναν γι' ακόμη μια αγωνιστική εντός της επικίνδυνης ζώνης.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπένος με 14 πόντους (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 8/44 δίποντα, 10/32 τρίποντα και 8/15 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/48 δίποντα, 4/23 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ.

Milwaukee Sucks (Φωτόπουλος): Γάτσιος 7, Γανέλης 4, Κάζας 14 (4), Κυριακόπουλος 1, Μαστροκόλιας, Μαυροειδής 21 (4), Παγούνης, Σπανόπουλος 1, Φωτόπουλος 6 (2)

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Αγγελόπουλος 2, Γιακιντζής, Δημακαρέας 11, Κοντός 4, Μπένος 14 (1), Α. Πέππας 4, Γ. Πέππας 2, Σέργης 5 (1), Καραδολάμης 20 (2)

Τι μας άρεσε: Το εκρηκτικό πρώτο ημίχρονο των νικητών.