18/02/2023
Green Rose BC 16 15 13 8 - 52 -
Intercity BC 9 13 12 14 - 48 -

Νίκη παραμονής το Green Rose!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό  της Basketaki Arena  για το πρωτάθλημα της Development, το Green Rose πραγματοποίησε μια σπουδαία νίκη στη προσπάθεια που κάνει για να ξεκολλήσει από τα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας, καθώς επικράτησε της Intercity με σκορ 52-48. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Βασίλης Τριτάκης με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Νικολάου είχε 4 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα ανήκαν στους γηπεδούχους, καθώς με όπλο την άμυνα τους, έκλεισαν τη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 16-9. Ο Τριτάκης δέσποσε σε αυτό το διάστημα με 6 πόντους και μόλις ένα χαμένο σουτ εντός παιδιάς, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια των Τριανταφυλλόπουλο(3π) και Καναβάρο(3π) έξω από τη γραμμή των 6.75. Στην αντίπερα όχθη, ο συνήθης ύποπτος Γιώργος Νικολάου αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ με 6 πόντους στο ενεργητικό του.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, με τους γηπεδούχους όχι μόνο να έχουν το προβάδισμα, αλλά να αυξάνουν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στους εννέα με σκορ 31-22. Οι Τριανταφυλλόπουλος(4π) και Καναβάρος(4π) συνέχισαν να πληγώνουν την ομάδα του Μπαλαφούτη από την περιφέρεια και συνεπικουρούμενοι από την καλή απόδοση του Ξιάρχου στο ζωγραφιστό οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με ανεβασμένη ψυχολογία που το πρόσφερε το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό να μην επαναλάβουν τα λάθη περασμένων αγώνων, που ενώ είχαν το προβάδισμα κατάφερναν να το απωλέσουν. Οι Τριτάκης και Ξιάρχος ανέλαβα με επιτυχία να πάρουν στις πλάτες τους το Rose, πετυχαίνοντας τους και τους δεκατρείς πόντους της προτελευταίας στροφής της αναμέτρησης. Στον αντίποδα, οι Σταματόπουλος και Νικολάου πρόσφεραν από 3 πόντους έκαστος.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άντεξαν την αναμενόμενη πίεση της Intercity, με το τέλος του παιχνιδιού να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια άκρως σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 52-48.

Το Green Rose είχε 14/47 δίποντα, 5/32 τρίποντα, 9/23 βολές, 55 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 17 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 19 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/42 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 13/31 βολές, 42 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 13 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 25 λάθη .

Green Rose(Ροζάκης): Δημητρόπουλος 2, Κανίνιας 6, Καναβάρος 9, Ξιάρχος 12, Ροζάκης 1, Τζήκας, Τριανταφυλλόπουλος 7, Τριτάκης 15.

Intercity(Μπαλαφούτης): Αντωνίου 6, Γιώργος Μπαλαφούτης 9, Νίνος 2, Νικολάου 16, Σπαής, Σταματόπουλος 12, Σταυρόπουλος 3.

Τι μας άρεσε: Η συνολική απόδοση της του Ροζάκη!