30/11/2021
Souvlakers 22 10 14 10 - 56 -
Uncle Drew 10 25 17 10 - 62 -

Νίκη play off για τον Uncle Drew!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Μπασκετάκι Αρένα, οι Uncle Drew , κατάφεραν να επιστρέψουν από το – 16 των Souvlakers και πέτυχαν μία πολύτιμη νίκη παραμονής και κατεπέκταση νίκη για πλέι οφ.

Εξαιρετικός ήταν ο ρυθμός του πρώτου δεκαλέπτου με τις δύο ομάδες να τρέχουν πάνω κάτω και τους Souvlakers να έχουν τον έλεγχο του αγώνα. Ο φοβερός και τρομερός Βασίλης Αγγελόπουλος με τρία τρίποντα και 15 πόντους συνολικά ήταν πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους που δεν μπορούσαν να τον αντιμετωπίσουν, ξεχώρισε ο Κογιώνης με 6 πόντους.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Τοκάνη με 4 πόντους να ανεβάζει την διαφορά για τους γηπεδούχους, όμως οι Drew αντέδρασαν γρήγορα και με τρίποντο του Κανδηράκη και καλάθι του Κογιώνη , μείωσαν σε 26 – 16. Στην συνέχεια η ομάδα του Ποντίκη , αντιμετώπισε μεγάλα προβλήματα στην επίθεση βρίσκοντας μόνο 6 πόντους με τον Μελιτζάνη να ξεχωρίζει με 4, με αποτέλεσμα οι εξαιρετικοί σε εκείνο το διάστημα Drew, με τους Κανδηράκη(2), Χριστοδουλόπουλο να παίρνουν φωτιά από την περιφέρεια και τον Κογιώνη να οργιάζει μεσα στο ζωγραφιστό με 8 πόντους, να περάσουν μπροστά 32 – 35 στην λήξη του ημιχρόνου!

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πάρουν και πάλι τα ηνία του αγώνα με τον Τοκατλίδη να ξεχωρίζει με 6 πόντους και τον Αγγελόπουλο να βάζει ένα τρίποντο ακόμα, όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Μπονάτσο να είναι μπροστάρης με 7 πόντους και τους Κάρμα και Κανδηράκη να βάζουν από ένα τρίποντο , άνοιξαν την διαφορά στους 6(46-52).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και ισόπαλο(10-10) χωρίς να αλλάξει κάτι στην τελική έκβαση του αγώνα. Οι Souvlakers πάλευαν να γυρίσουν το ματς κυρίως με 4 πόντους του Μαγγιώρου και τρίποντο του Τοκατλίδη, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Μπονάτσο να βγαίνει μπροστά με 6 πόντους, τρίποντο του Βαρβαρίδη και καλάθι του Κογιώνη, υπέγραψαν το τελικό 56 – 62

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σωτήρης Κουγιώνης με (Double double) 21 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Τοκάνης (double double) με 10 πόντους , 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Souvlakers είχαν 14 / 33 δίποντα, 6 / 34 τρίποντα, 10 / 14 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Οι Drew είχαν 14 / 43 δίποντα, 8 / 35 τρίποντα, 10 / 16 βολές, κατέβασαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Souvlakers(Ποντίκης): Τομάνης 10(10ρ.), Μελιτζάνης 2(7ρ.), Μαγγιώρος 8(7ρ.), Τοκατλίδης 9(7ρ.), Αδάμης 5(8ρ.), Καρανάτσιος 3, Αγγελόπουλος 19.

Uncle Drew(Χριστοδουλόπουλος): Χριστοδουλόπουλος 5(8ρ.), Βαρβαρίδης 7(10ρ.), Μπονάτσος 14(12ρ.), Κογιώνης 21(11ρ.), Κανδηράκης 12 (8ρ.), Κάρμας 3(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των Drew από το -16!