05/10/2021
Brazzerzz Beachterzz 18 12 12 14 - 56 -
Titans 13 13 13 11 - 49 -

Νίκη-πρόκριση οι Brazzerzz Beachterzz!

Το βράδυ της Δευτέρας 4, Οκτωβρίου στο Μπασκετάκι Αρένα, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι μέχρι τέλους , οι Brazzerzz Beachterzz επικράτησαν δύσκολα με 56- 49 των Titans και πέρασαν στην επόμενη φάση του κυπέλλου .

Οι Brazzerzz άνοιξαν το σκορ με καλάθι του Χαΐτου, αλλά οι Titans έδειχναν να πατούν καλύτερα και με τον Κοζομπόλη οδηγό στην επίθεση με 6 πόντους ξέφυγαν 2-11. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με τον Χαμηλό(7) να μπαίνει στο παιχνίδι και να αλλάζει την εικόνα της ομάδος του και τον Δημητριάδη να προσφέρει 5 πόντους κατάφεραν να γυρίσουν το ματς(18-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Πόγκα(6) και Μπαμπάτσικο, αλλά οι Beachterzz είχαν την απάντηση με τρίποντα από Χαμηλό, Ζώτο και 4 πόντους του Χαΐτου , πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 30 – 26.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις με τρίποντα από Χαμηλό, Ζώτο και 4 πόντους του Μανωλάτου και τους Τιτάνες να απαντούν με τον Κοζομπόλη μπροστάρη να βάζει 6 πόντους και τους Παυλίδη, Μούρτο και Πόγκα να πετυχαίνουν από ένα καλάθι (42-38).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Χαμηλό να παίρνει απ’ το χεράκι τους Brazzerzz και με 7 συνεχόμενους προσωπικούς του πόντους έγραψε το 49-40. Οι Titans δεν παράτησαν τα όπλα και με Κοζομπόλη, Πόγκα, Παυλίδη και Χατζηγιάννη να πετυχαίνουν από ένα καλάθι μείωσαν σε 51 – 47 , τρία λεπτά πριν από το τέλος. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και με 3 πόντους του Χαΐτου και δίποντο του Καλαϊτζή κλείδωσαν την νίκη με 56-49.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Χαμηλός με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Κοζομπόλης 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Οι Brazzerzz είχαν 12 / 33 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 11 / 15 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι Titans είχαν 15 / 39 δίποντα, 1/ 15 τρίποντα, 16 / 36 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Μανωλάτος 4(7ρ.),Χαμηλός 17(8ρ.), Ζώτος 11(6ρ.), Καλαϊτζής 4 (7ρ.), Π. Βγενόπουλος 5, Χαΐτος 9, Δημητριάδης 6 (9ρ.), Α. Βγενόπουλος, Ευσταθόπουλος, Κωνσταντής.

Titans(Ηλιαδάκης): Σαλονικίδης 7 ριμπάουντ, Μούρτος 4, Καρατςόλης 1, Πασά, Πόγκας 8 (12ρ.), Τριανταφύλλου 2, Χατζηγιάννης 4, Μπαμπάτσικος 3, Παυλίδης 9 (4κλ.), Κοζομπόλης 18(11ρ.).