13/12/2019
Reload 6 14 10 8 9 47 -
New World Fix 3 12 12 11 5 43 -

Νίκη – πρόκριση στην παράταση οι Reload!

Σε ένα παιχνίδι όπου καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, οι Reload κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου στην παράταση εναντίον των New World Fix με 47-43.

Οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο επιδόθηκαν σε ένα ρεσιτάλ αστοχίας για να τελειώσει το δεκάλεπτο 6-3. Για τους Reload ο Φραντζέσκος Κοσμίδης (4π) και ο Σούλτης (2π) χρίστηκαν σκόρερ, ενώ για τους New World Fix σκόραρε μόνο ο Τριγώνης (3π).

Το δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες αντάλλαζαν καλάθια μέχρι ο Diallo να σκοράρει και να δώσει πρώτη φορά προβάδισμα στους New World Fix, 14-15. Οι Reload απάντησαν με ένα σερί 6-0 για να κλείσει η περίοδος με σκορ 20-15. Σε αυτό το διάστημα οι Πανταζής (4π) και ο Ορέστης (4π) ξεχώρισαν για τους Reload ενώ οι Diallo (4π) και Κιτσαντάς (4π) από μεριάς New World Fix.

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου οι άμυνα των New World Fix έσφιξε με αποτέλεσμα οι Reload να σκοράρουν 5 πόντους σε διάστημα 7 λεπτών. Με ένα επιμέρους 12-5 πέρασαν μπροστά 26-27. Στο τελευταίο λεπτό, 4 πόντοι από τον Λαγκαδινό έβαλαν μπροστά τους Reload για το 30-27. Ο Σιαπόντης ξεχώρισε από τους New World Fix με 7 πόντους.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι New World Fix κατάφεραν και ισοφάρισαν 33-33 με 4 συνεχόμενους πόντους από τον Diallo. Με τρίποντη βόμβα από τον Γιώργο Κοσμίδη και δίποντο από τον Ορέστη ξέφυγαν οι Reload. Οι New World Fix όμως δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν ένα λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού 38-38, για να στείλουν το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ανέλαβαν δράση τα αδέρφια Κοσμίδη και με 4 δικούς τους πόντους οι Reload ξέφυγαν. Αλλά με ένα τρίποντο του Ντρε και δίποντο του Diallo έβαλαν μπροστά τους New World Fix 42-43 με 2 λεπτά να απομένουν. Οι Reload αντέδρασαν και με ένα 5-0 σερί πήραν την νίκη με 47-43, καθώς οι New World Fix δεν κατάφεραν να αντιδράσουν περαιτέρω.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 19/59 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/6 βολές, 18/63 δίποντα και 3/24 τρίποντα. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Mvp των Reload ήταν ο Φραντζέσκος Κοσμίδης με 7 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 2/10 δίποντα και 0/1 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, έκανε 4 μπλοκ και έκανε και 4 λάθη. Για τους New World Fix ξεχώρισε ο Diallo με 10 πόντους, έχοντας 0/1 βολές, 5/20 δίποντα και 0/3 τρίποντα.Κατέβασε 22 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ και 2 λάθη.

Reload (Περιβολάρης K.): Ορέστης 11 (1), Φ. Κοσμίδης 7 (16reb), Λαγκαδινός 9, Σούλτης 2, Πανταζής 4, Γ. Κοσμίδης 10 (2), Παυλόπουλος, Μπουφούνος 4.

New World FIX(Γαλανός Α.): Τριγώνης 3, Ζωιτός 4, Σεργουνιώτης 1, Σιαπόντης 7 (1), Μπαρμπερίδης 5 (1), Κιτσαντάς 6, Ντρες 7(1), Diallo 10 (22 ριμπ.).

Τι μας άρεσε: Οι άμυνες και το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες καθώς και η καρφωματάρα του Diallo στην τέταρτη περίοδο.