18/12/2023
Agxialos Legends 22 25 13 12 - 72 -
Salo Nics 14 14 14 23 - 65 -

Νίκη πρωτιάς για τους Agxialos Legends!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με αμφίρροπο παιχνίδι και υψηλό σκορ, αλλά οι Agxialos Legends κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 22-14. Οι παίκτες των Agxialos Legends, κυρίως οι Καραγκιαούρης και Γιαγκόπουλο, έδειξαν την ικανότητά τους στο σκοράρισμα, ενώ οι Salonics προσπάθησαν να ανταποκριθούν κάτι που εν μέρη το κατάφεραν.

Στο ίδιο μήκος κύματος και η δεύτερη περίοδος με υψηλό σκορ. Το δεύτερο δεκάλεπτο είδε τους Agxialos Legends να αυξάνουν το προβάδισμά τους, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 47-28. Oι Agxialos Legends έδειξαν εξαιρετική επιθετική συνοχή και αποδοτικό σκοράρισμα, ενώ οι Salonics είχαν δυσκολίες στην αντιμετώπιση της αμυντικής πίεσης.

Ισορροπημένο σκορ στη τρίτη περίοδο καθώς οι Salonics μπήκαν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα για την ανατροπή. Χέρι χέρι στο σκορ οι δύο ομάδες με τους Salonics να είναι αυτοί που εν τέλει κέρδισαν αυτή τη τρίτη περίοδο με 13-14 επιμέρους σκορ.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι Salonics προσπάθησαν να αντιδράσουν και να κυνηγήσουν την νίκη. Οι Τέντσος Θωμάς, Τέντσος Αθανάσιος και Τέγος πήραν την ομάδα στους ώμους τους, κατάφεραν να κλείσουν την διαφορά και να φτάσουν το παιχνίδι στο σουτ. Αλλά οι Agxialos Legends έδειξαν χαρακτήρα και εν τέλει κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη με 72-65.

Πολυτιμότερος παίχτης ο Γεώργιος Καραγκιαούρης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Salonics άξιος αναφοράς είναι ο Φίλιππος Τέγος ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 15 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Agxialos Legends: Γιαγκόπουλος 19(6), Καραγκιαούρης 18, ΜαυρίδηςΕυ. 6, ΜαυρίδηςΠ. 9(1), Μιχέλης 7(1), Παπαγεωργίου 5(1), Παράσχος 3(1), Πρωτογερόπουλος 5

Salonics: Γκόζης, Καρακίτσας 3, Κίνης 4, Πούλιος 6(2), Τάσσιος, Τέγος 15(3), ΤέντσοςΑ. 10(2), ΤέντσοςΘ. 27(3)