05/02/2023
Agrinio Cava Beers 20 18 26 11 - 75 -
San Agrinio Engineers 19 17 12 20 - 68 -

Νίκη πρωτιάς

Σε ένα ζευγάρι που πολλοί υποστηρίζουν ότι θα ξαναδούμε στους τελικούς οι Dr Pharmacy πέτυχαν μια ακόμη μεγάλη νίκη απέναντι στους διώκτες τους San Agrinio Engineers εξασφαλίζοντας έτσι την πρωτιά στην κανονική διάρκεια του Basketaki Agrinio.

Οι δύο ομάδες με όλα τους τα όπλα σε παράταξη έδειξαν ότι αποτελούν αναμφισβήτητα τις καλύτερες ομάδες της πόλης και του πρωταθλήματος με όλα τα αστέρια τους σε παράταξη έδωσαν μοναδική παράσταση στο παρκέ του ΔΑΚ Αγρινίου.

Οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος Dr. Pharmacy μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι με μπροστάρηδες του Αραχωβίτη και Βασιλείου και πήραν γρηγορά το προβάδισμα. Με οργανωμένες επιθέσεις όμως και ηγέτες τους Τασόπουλο, Τάγκα και Έξαρχο οι Engineers κατάφεραν και προσπέρασαν με τη σειρά τους. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 20 – 19 υπέρ των γηπεδούχων και όλα έδειχναν ότι δύσκολα κάποια ομάδα θα πάρει διαφορά ασφαλείας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Dr's προσπαθούσαν να ταΐσουν τον Τάσο Βασιλείου στο «ζωγραφιστό» όμως ο Γιώργος Τασόπουλος με σερί πόντων έβαλε μπροστά τους διεκδικητές Engineers. Στην συνέχεια ο Γιάννης Παρθένης πήρε το όπλο του και με 7 συνεχόμενους  πόντους έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του που προηγήθηκε για το ημιχρόνου με 38 – 36 παρά το Buzzer beater του Νίκου Τάγκα!

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι Pharmacy πήραν γρήγορα προβάδισμα εκμεταλλευόμενοι την δυστοκία των αντιπάλων τους.  Οι Pharmacy έβαζαν καλάθια από παντού ενώ από τους Engineers μόνο ο Τασόπουλος φάνηκε συνεπής στο σκοράρισμα για την ομάδα του. Το +18 για τους γηπεδούχους έδειχνε παράσταση νίκης!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο  οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια για να παλέψουν σφίγγοντας την άμυνα τους και βρίσκοντας πόντους από Τασόπουλο, Τάγκα και Καταγή έριξαν γρήγορα την διαφορά στους 10. Παρά την συνεχόμενη πίεση όμως οι Dr Pharmacy έβρισκαν τρόπους να πετυχαίνουν τα καλάθια που χρειάζονταν για να έχουν μια διαφορά ασφαλείας ως και το τέλος του παιχνιδιού.

Από τους νικητές και αήττητους Dr Pharmacy καλύτεροι ήταν οι Διαμαντής, Παρθένης, Ρέντζιος στο σκοράρισμα και φυσικά ο Bettson Mvp της αναμέτρησης  Τάσος Βασιλείου  με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ. Από την πλευρά των ηττημένων Engineers καλύτεροι ήταν οι «έμπειροι» Τάγκας με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Τασόπουλος με 30 πόντους.

Τι μας άρεσε:  Οι δύο ομάδες μας έδειξαν ότι είναι οι καλύτερες του πρωταθλήματος και μπορούν να προσφέρουν άφθονες μπασκετικές συγκινήσεις.

Τι δε μας άρεσε: Το κακό διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο για τους San Agrinio Engineers ήταν τελικά αυτό που τους στέρησε τη νίκη μιας και δεν μπόρεσαν να το καλύψουν ως το τέλος παρά την υπερπροσπάθεια.

Dr. Pharmacy: (Θανάσης Ζαμπάρας)  Φραγκελάκης 3 (1), Ρέντζιος 10 (2), Βασιλείου 25 (1),  Παρθένης 15 (1), Αραχωβίτης 6, Διαμάντης 12 , Τριμπόνης, Κολοβός, Χαιδής 4.

San Agrinio Engineers : (Ντίνος Τασόπουλος) Καταγής 3 (1), Τάγκας 24(3), Κοτρώτσος, Γιολδάσης 2, Μπουλούμπασης, Κολτσίδας 2, Τασόπουλος 30 (3), Πρέζας, Έξαρχος 5 (1), Παπαγαλάνης 2, Παπαθανασίου.