10/12/2019
Ice Cream Lovers - - - - - 80 -
Remal Madrid - - - - - 61 -

Νίκη ψυχολογίας για τους Ice Cream Lovers!

Το βράδυ της Τρίτης για λογαριασμό της 11ης αγωνιστικής, οι Ice Cream Lovers υποδέχθηκαν την Remal Madrid. Με τις 2 ομάδες στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα, η νίκη στο παιχνίδι ήταν μονόδρομος. Οι περσινοί πρωταθλητές με όμορφο μπάσκετ θύμισαν τον παλιό καλό εαυτό τους και πήραν την νίκη με σκορ 80-61, με τον Ντούβα να βάζει ακόμα τρίποντα!

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι. Με τον Αραμπατζή να σπάει με τρίποντο το ρόδι, οι Lovers έβαλαν 17 πόντους. Από αυτούς, 9 είχε ο σεληνιασμένος Ντουβίνιο. Για την Remal ένα απίστευτο goal-foul σημείωσε ο Διαμαντόπουλος, ενώ 3 πόντους είχε και ο Μπαραμπάτης για το τελικό 17-12 του δεκαλέπτου.

Οι «παγωτατζήδες» έφτασαν την διαφορά στους 12 πόντους στην 2η περίοδο. Με μπροστάρηδες Αθανασίου και Τσαρμπόπουλο ( από 6 πόντοι), οι ICL έδειξαν ότι μπορούν να παίξουν ποιοτικό μπάσκετ. Στην αντίπερα όχθη, 10 είχε ο εξαιρετικός για ακόμη μία φορά Μπαραμπάτης αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τους «μαδριλένιους».

Σε εφιάλτη εξελίχθηκε το 3ο δεκάλεπτο για την Remal. Οι Lovers πάτησαν το γκάζι και με συνοπτικές διαδικασίες εξασφάλισαν την νίκη. 6 πόντους έβαλε ο Ντούβας ενώ 5 είχε ο Αραμπατζής. 5 από τους συνολικά 9 πόντους της Remal Madrid είχε ο Κατσαΐτης, η οποία ήταν εκτός ρυθμού.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ξεκάθαρα του Ντούβα. Ο αρχηγός των Lovers εντός παρκέ, ευστόχησε σε 4 τρίποντα ( σύνολο 9) και οδήγησε την ομάδα του σε μία νίκη που τόσο της είχε λείψει. Έτσι λοιπόν, οι Lovers πήραν μία ανάσα ενόψει του Μαραθώνιου που λέγεται 2ος γύρος. 10 πόντους είχε ο Μπαραμπάτης για την Remal στα τελευταία 10 λεπτά!

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιώργος Ντούβας με 30 πόντους, 9 ριμπάουντ (1-8), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 31:17 λεπτά αγώνα. Σούταρε 1/2 δίποντα (50%), 9/20 τρίποντα (45%) και 1/1 βολές (100%). Για την Remal Madrid ξεχώρισε ο Ηλίας Μπαραμπάτης με 25 πόντους, 18 ριμπάουντ (6-12), 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 40 λεπτά. Σούταρε 5/14 δίποντα (35,7%), 3/9 τρίποντα (33,3%) και 6/8 βολές (75%).

Σαν σύνολο, οι Ice Cream Lovers είχαν 12/43 δίποντα (27,9%), 15/40 τρίποντα (37,5%), 11/22 βολές (50%), 49 ριμπάουντ (20-29), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 5 λάθη. Η RM είχε 18/48 (37%), 6/20 τρίποντα (30%), 7/9 βολές (77,8%), 45 ριμπάουντ (10-35), 13 ασίστ, 4 κλεψίματα και 16 λάθη.

Ice Cream Lovers (Ντούβας): Ταπεινός 11 (8 ριμπ), Βασιλείου 6 (13 ριμπ), Αθανασίου 11, Τσαρμπόπουλος 9, Στεφανάτος 3, Μαραγκός 2 (10 ριμπ), Αραμπατζής, Ντούβας 30 (9 ριμπ).
Remal Madrid (Ανδρικόπουλος): Ανδρικόπουλος 2, Διαμαντόπουλος 3, Κατσαίτης 9, Σαββόπουλος 5 (10 ριμπ), Παύλου 11, Γιγουρτάκης 6, Μπαραμπάτης 25 (18 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Τα 9 τρίποντα του Ντουβίνιο που αποτελούν ρεκόρ στο BPL!