28/11/2019
Falcons 18 11 13 9 - 51 -
Ball Don't Lie 7 14 14 13 - 48 -

Νίκη ψυχολογίας για τους ανεβασμένους Touvlakers!

Στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του BPL, οι Touvlakers υποδέχθηκαν την Ball dont Lie. Κάθε μία ομάδα ήθελε και επιθυμούσε την νίκη για τους δικούς της λόγους. Από την μία οι Touvlakers προέρχονταν από ήττα ενώ από την άλλη η Ball ήθελε να σπάσει το αρνητικό της σερί! Εν τέλει, οι Touvlakers με βοήθεια από όλους τους παίχτες της, πήρε την νίκη με σκορ 51-48 και έδειξε σημαντική βελτίωση!

Πολύ δυνατά, μπήκαν οι Touvlakers στην πρώτη περίοδο. Με σκληρό μπάσκετ και με οργανωμένες επιθέσεις κατάφεραν να δημιουργήσουν μια διαφορά 11 πόντων! Σε αυτό καθοριστικό ρόλο έπαιξε ο Ιωάννου με 8 και ο Δημητριάδης με 5. Άξιος αναφοράς ο Καϊάφας που έδωσε ενέργεια με την άμυνα του και με ένα πολύ δύσκολο τρίποντο. Για την Ball dont Lie 3 πόντους είχε ο φορμαρισμένος Μπέρτσος και 2 ο Ορφανίδης που δεν εκμεταλλεύτηκε στο 100% τις βολές και τα φάουλ που κέρδισε!

Η ομάδα του Μπέλλα κατάφερε να μειώσει κατά 3 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Από 3 πόντους είχαν οι Ορφανίδης (βολές), Μπέρτσος (τρίποντο) και Κακλαμάνης (1ο goalfoul)! Στην αντίπερα όχθη, 4 καλάθια πέτυχε ο Κωστούλας που συντήρησε κατά έναν μεγάλο βαθμό την διαφορά υπέρ της ομάδας του!

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα. Η πίεση καθώς και η κούραση ήταν μεγάλη κάτι που επηρέασε τα ποσοστά των ομάδων στην επίθεση. Για τους Touvlakers από 6 πόντους είχαν οι Δημητριάδης και Ιωάννου ( 2 τρίποντα). Με τον Κακλαμάνη να δείχνει τον δρόμο και με τον captain να πετυχαίνει το πρώτο του τρίποντο, η Ball έδειξε ότι μπορεί να διεκδικήσει το παιχνίδι. Οι δύο ομάδες πήγαν στον πάγκο τους με το σκορ να είναι 42-35 υπέρ των «μπλε»!

Η τελευταία περίοδος ήταν χάρμα οφθαλμού αλλά και ταυτόχρονα 10 λεπτά που καλύτερα να αποφύγουν οι καρδιακοί! Οι δύο ομάδες μπήκαν με μεγάλη αυτοπεποίθηση και περίσσιο πάθος. Το ματς τελείωνε και οι Touvlakers είχαν τον πρώτο λόγο. Όμως, ο Ντίνος Μπέλλας με 2 τρίποντα σερί (!), έδωσε το lead στην ομάδα του με 16 δευτερόλεπτα να απομένουν. Στην τελευταία επίθεση ο Ιωάννου δεν φοβήθηκε και σαν ένας άλλος Βασίλης Σπανούλης έβαλε το νικητήριο τρίποντο και έδωσε την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα του!

Mvp του αγώνα ήταν ο Κώστας Κωστούλας με 10 πόντους, 21 ριμπάουντ (11-10), 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 2 λάθη σε 30:46 λεπτά αγώνα. Σούταρε 4/12 δίποντα (33,3%) και 2/5 βολές (40%). Για την Ball ξεχώρισε ο Ντίνος Μπέλλας με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ (1-4), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 26:37 λεπτά αγώνα. Σούταρε 0/5 δίποντα (0%), 3/5 τρίποντα (60%) και 2/4 βολές (50%).

Σαν σύνολο, οι Touvlakers είχαν 13/44 δίποντα (29,5%), 6/25 τρίποντα (24%), 7/14 βολές (50%), 52 ριμπάουντ (19-33), 6 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 22 λάθη. Η Ball dont Lie είχε 10/32 δίποντα (31,2%), 6/30 τρίποντα (20%), 10/27 βολές (37%), 39 ριμπάουντ (16-23), 8 ασίστ, 13 κλεψίματα και 17 λάθη.

Touvlakers (Θεοδωρακόπουλος): Δημητριάδης 15, Ιωάννου 17, Πούλος 2, Ζυγομαλάς, Θεοδωρακόπουλος, Καϊάφας 7, Κωστούλας 10 (21 ριμπ).

Ball dont Lie (Μπέλλας): Μουλαγιάννης (13 ριμπ), Μπέλλας 11, Μπέρτσος 10, Γασπαράτος Γ. 2, Τσιλιπάνης 4, Ορφανίδης 8 (9 ριμπ), Κακλαμάνης 9, Γασπαράτος Π. 1, Κακαφώνης 3.

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη των Touvlakers και το γεγονός ότι ο καθένας έχει βρει τον ρόλο του μέσα στο παιχνίδι!