11/03/2023
Μία + Μία 4 8 18 12 - 42 -
Mandra Heat 11 22 17 17 - 67 -

Νίκη ψυχολογίας για την Mandra Heat!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για την Mandra Heat μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες, καθώς για την 21η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League κέρδισαν εύκολα την Μία+Μία με 42-67 και πήρε ψυχολογία για τα ντέρμπι που ακολουθούν!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Mandra Heat, Λάκης με 5 πόντους του Διολέτη και τρίποντα των Τσιλιώνη - Μπιτζιλέκη, προηγήθηκε με 2-11. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 4-11, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Αλβέρτος, ενώ το πρώτο καλάθι είχε πετύχει ο Θεοφίλης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Αλεξάκης πετούσε φωτιές και με 12 δικούς του πόντους, 5 του Τσιλιώνη και τρίποντο τοη Μπιτζιλέκη, έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 12-33. Δεν μπόρεσε η Μία+Μία να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά το τρίποντο του Βογιατζή και τα καλάθια των Σπανίδη - Πανταζή.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Mandra Heat κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με 7 πόντους του Τσιλιώνη και τρίποντα των Διολέτη - Μπιτζιλέκη, έφτασε στο +28, 17-45. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι "ροζούληδες" αντέδρασαν και με 8 πόντους του Ντελαλή, 5 του Βογιατζή και τρίποντο του Τζοτζόκου, μείωσαν στους 20, 30-50, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι η Mandra Heat έφτασε εύκολα στη νίκη με 42-67, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Τσιλιώνη, Μώλου και Αλεξάκη. Για την Μία+Μία στα τελευταία λεπτά  βρήκαν στόχο οι Ντελαλής, Θεοφίλης και Πανταζής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6 βολές, 10/37 δίποντα και 7/37 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 4 λάθη και είχαν 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 5/10 βολές, 13/40 δίποντα και 12/38 τρίποντα. Μάζεψαν 62 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος της Μία+Μία ο Θεοφίλης με 4 πόντους, έχοντας 0/4 βολές, 2/6 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp της Mandra Heat ο Μώλος με 9 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 24 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 κοψίματα και ήταν αλάνθαστος.

Μία+Μία (Τζοτζόκος): Σπανίδης 2, Θεοφίλης 4, Τζοτζόκος 3 (1), Ντελαλής 17 (4), Βογιατζής 8 (2), Αλβέρτος 2, Πανταζής 6

Mandra Heat (Τσιλιώνης): Μώλος 9 (1), Αλεξάκης 20 (2), Διολέτης 8 (2), Μπιτζιλέκης 9 (3), Τσιλιώνης 21 (4)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα του αγώνα, που έμοιαζε με φιλικό!