18/02/2022
Τα Βουνά - - - - - 40 -
TECHbuddy - - - - - 71 -

Nίκη ρουτίνας για TECHbuddy

Το εμπόδιο των Ι5 πέρασε η TechBuddy στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής της Master League. 40-71 ήταν το τελικό σκορ με το οποίο η Tech, παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Αν βέβαια οι Ι5 ήταν πλήρεις σίγουρα το ματς θα ήταν ντέρμπι, αλλά με τα αν δεν παίζεις μπάσκετ όποτε πάμε να δούμε λίγο πιο αναλυτικά τι έγινε στο παιχνίδι!

Πολύ δυνατά μπήκαν και οι 2 ομάδες στο 1ο δεκάλεπτο, κάτι που το μαρτυράει και το τελικό 16-17! 6 πόντους είχε ο Δόγκαλης για τους γηπεδούχους με τον Παπανικολάου να ακολουθεί με 3. 11 πόντους με 3 σερί καλάθια και 1 τρίποντο πέτυχε ο φορμαρισμένος Μπαλτάς για την TechBuddy.

Το πόδι στο γκάζι πάτησαν οι φιλοξενούμενοι στην 2η περίοδο. Η αρμάδα του προέδρου Βαλέρη ακολούθησε πιστά τις οδηγίες του coach G. και δημιούργησε μια διαφορά 12 πόντων. 5 πόντους πέτυχε ο Γεράνιος και σε 2 σουτ ευστόχησε ο Παπαδημητρόπουλος. Στην αντίπερα όχθη, 3 πόντους είχε ο Αντρέας Τσιρώνης για τους δίχως ανάσες Ι5. 4-15 ήταν το επιμέρους σκορ!

Παρόμοιο ήταν και το 3ο δεκάλεπτο με την μόνη διαφορά ότι οι Ι5 πέτυχαν 14 πόντους (14-21). Η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους υπέρ της Tech με άμεση συνέπεια τα πράγματα να γίνουν ιδιαίτερα δύσκολα για τους «γιωτάδες». 8 πόντους με 2 τρίποντα πέτυχε ο εξαιρετικός Παπανικολάου για τους Ι5, ενώ 7 πόντους είχε ο Γιαννακόπουλος για την Tech.

Με την διαφορά χοντρικά στους 20, διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η 4η και τελευταία περίοδος του αγώνα. Η Tech δεν χαλάρωσε, έτρεξε στο γήπεδο και ξέφυγε στους 31. 40-71 ήταν το τελικό σκορ. 4 πόντους είχε για τους γεμάτους ελλείψεις Ι5 ο Μαραθιάς. 4 καλάθια έβαλε ο Κωνσταντόπουλος για λογαριασμό των νικητών.

Mvp του αγώνα ήταν ο Πέτρος Μπαλτάς με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ (1-7) και 1 μπλοκ δίχως λάθη σε 18:17 λεπτά συμμετοχής. Για τους Ι5 ξεχώρισε ο Γιώργος Παπανικολάου με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ (1-4) και 1 ασίστ σε 31:15 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, οι Ι5 είχαν 7/35 δίποντα (20%), 5/27 τρίποντα (18,5%), 11/19 βολές (57,9%), 37 ριμπάουντ (12-25), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 9 λάθη. Η TechBuddy είχε 27/52 δίποντα (54%), 5/17 τρίποντα (29,4%), 2/6 βολές (33,3%), 47 ριμπάουντ (11-36), 17 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 8 λάθη.

Ι5(Λιόλιος Π.): Τσιρώνης Α. 8 (7 ριμπ), Τσιρώνης Β. 2 (7 ριμπ), Μαραθιάς 6, Δόγκαλης 7,Αναστασόπουλος 3, Παπανικολάου 11, Αγγιούς 3 (8 ριμπ).

TechBuddy(Γεράνιος): Παπαδημητρόπουλος 8, Βαλέρης, Γεράνιος 12, Γιαννακόπουλος 14 (6 ασίστ), Δημογιάννης 5 (12 ριμπ), Μπόχαλης 1, Μπαλτάς 19 (8 ριμπ), Μενεγής 2, Κωνσταντόπουλος 10.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Λεωνίδας Γεράνιος που πέτυχε 12 πόντους, ενώ παράλληλα μοίρασε 4 ασίστ!

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Πέτρου Μπαλτά σε μόλις 18 λεπτά αγώνα!