07/12/2023
Somalia Pirates 15 8 13 13 - 49 -
Pistachios 15 6 11 7 - 39 -

Από νίκη σε νίκη οι Σομαλοί Πειρατές!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League, οι Σομαλοί Πειρατές συνέχισαν την αγωνιστική τους ανάκαμψη, καθως με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πήραν το τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο, νικώντας τους Pistachios με σκορ 49-39!

Το ξεκίνημα του αγώνα είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι με το πέρας της περιόδου να βρίσκει και τις δύο ομάδες την απόλυτη ισορροπία με σκορ 15–15. Ο Παππάς ήταν εξαιρετικός κάτω  από τα δύο καλάθια και με 6 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Βουρλίτης(6π) αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ των Pistachios στο διάστημα αυτό!

Στη συνέχεια του παιχνιδιού, αν και δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας όσον αφορά την συνολική επιθετική συγκομιδή των δύο ομάδων, οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν ελαφρώς καλύτεροι, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, περιόρισαν τον αντίπαλο τους έξι πόντους και κατάφεραν να οδηγηθούν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 23-21. Ο Παππάς πέτυχε όλους τους πόντους τον Σομαλών στο δεκάλεπτο αυτό, ενώ 3 είχε ο Κακαβάς από την πλευρά των φιλοξενούμενων!

Στην τρίτη περίοδο οι Σομαλοί συνέχισαν στο ίδιο αγωνιστικό μοτίβο, πίεσαν τον αντίπαλο, έλεγξαν τα ριμπάουντ και με τους Παππά και Βρούτση να πραγματοποιούν για ακόμη μία φορά πολύ καλή εμφάνιση έκλεισαν την προτελευταία στροφή του παιχνιδιού σε θέση οδηγού με σκορ 36–32. Στην αντίπερα όχθη, οι Κακαβάς και Τσίτουρας είχαν από 3 πόντους έκαστος.

Στη τελευταία περίοδο οι Σομαλοί όχι απλά διατήρησαν το προβάδισμα που είχαν δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή, αλλά κατάφεραν να το αυξήσουν, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μία σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Master league με σκορ 49–39.

Betsson MVP ο Βίκτωρ Παππάς με 22 πόντους, 25 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ηλίας Βουρλίτης είχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο!

Οι νικητές είχαν 17/54 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 9/16 βολές, 50 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 9 κλεψίματα, 7 κοψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/50 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 5/10 βολές, 39 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 13 λάθη.

Σομαλοί Πειρατές(Στραβοπιεράκος): Βρούτσης 12, Γιαννοσπύρος, Μπερτσάτος 3, Ντούλης 8, Παππάς 22, Πιτίδης 4, Στραβοπιεράκος.

Pistachios(Τσίτουρας): Βουρλίτης 10, Γονιδάκη 9, Κακκαβάς 6, Λεμπούσης, Μουρμουρής 8, Τσίτουράς 4, Φλίγκος 2.

Τι μας άρεσε : Το double-double του Παππά!