07/02/2024
Aladalon 17 13 12 16 - 58 -
Σοποτό B.C. 15 16 24 18 - 73 -

Νίκη για το Σοποτό, νέα ήττα για τους Aladalon!

Βράδυ Τετάρτης στο κλειστό γήπεδο του Καρβουνού, σε έναν αγώνα που πήγαινε πόντο-πόντο για όλο το πρώτο ημίχρονο, το Σοποτό  φάνηκε πιο συγκεντρωμένο στην επανάληψη και νίκησε τους Aladalon με 58-73 .

Στο ξεκίνημα της συνάντησης οι δύο ομάδες αλλάζανε συνέχεια προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 17-15. Για τους Aladalon το σκοράρισμα μοιραστήκε η τριάδα Βαγγέλης , ο οποίος πέτυχε 8 διαδοχικούς πόντους , ο Σεφέρης (5) και ο Μίντζης (2). Για το φιλοξενούμενο Σοποτό το σκοράρισμα άνοιξε ο Γκόλιας με εύστοχο σουτ τριών πόντων ο οποίος τελείωσε το δεκάλεπτο με 5 πόντους. Στην συνέχεια βρήκαν σκορ από τους Σοφιανόπουλο (5), Λουρίδα (2), Ψαλιδόπουλο (2) και Καρατζά (1).

Το δευτερο δεκάλεπτο κινήθηκε σε παρόμοιους ρυθμούς , με το Σοποτό να εκτελεί πίσω από την γραμμή των 6.75 με υψηλά ποσοστά (4/6),  με τον πρωτοστάτη Σοφιανόπουλο να πετυχαίνει 8 πόντους , τον Γκόλια και τον Ψαλιδόπουλο να έχουν από 3 πόντους ο καθένας και ο Καρατζάς με 2 για το δεκάλεπτο .Για τους Aladalon ο Σεφέρης(2) πέτυχε τους πρώτους τους πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα εύστοχο ζευγάρι βολών και έπειτα βρήκαν σκορ από τους Βαγγέλη (4), Μίντζη (3), Σδούγκα (2) και Κτενίδη (2). Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους πίσω στο σκορ με 30-31.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες να εισέρχονται στο παρκέ με αυξημένο άγχος, σημειώνοντας αρκετά φάουλ και ένταση ,με αποκορύφωμα την αποβολή του Βαγγέλη για την ομάδα των Aladalon με δύο τεχνικές ποινές. Το κενό του στο σκοράρισμα στο δεκάλεπτο προσπάθησε να καλύψει ο Μίντζης με 10 πόντους του και Κτενίδης με 2 αλλά δεν ήτανε αρκετό καθώς το Σοποτό είχε ξεφύγει στο +13. Οι σκόρερ για τους φιλοξενούμενους στο 3ο δεκάλεπτο: Σκαμνάκης (10), Σοφιανόπουλος (1), Ψαλιδόπουλος (4), Γκόλιας (5), Κουτσουρής (5), Καρατζάς (2). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 42-55 .

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα είχε το Σοποτό , το οποίο διατήρησε την διαφορά μεχρι το τέλος και πήρε την νίκη απέναντι στους Aladalon με 58-73. Οι σκόρερ των Aladalon στο τελευταίο δεκάλεπτο : Μίντζης (5), Πατούρας (3), Αθανασάκος (3),Σδούγκας (3) και Κτενίδης (2). Οι σκόρερ των φιλοξενούμενων στην τελευταιά περίοδο: Καρατζάς (2), Γκόλιας (3), Ψαλιδόπουλος (8), Σοφιανόπουλος (2) και Σκαμνάκης (3)

Betsson MVP αναδείχθηκε ο  Σοφιανόπουλος Σταύρος με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μίντζης με 20 πόντους, 3 κλεψίματα και 8 ριμπάουντ.

Οι νικητές είχαν 11/16 βολές, 16/31 δίποντα και 10/23 τρίποντα, μάζεψαν 31ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 18 λάθη. Από την άλλη οι γηπεδούχοι είχαν 9/10  βολές, 14/39 δίποντα και 7/33 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και  11 λάθη.

Aladalon(Αθανασάκος): Μίντζης 20, Αθανασάκος 3, Σεφέρης 7, Βαγγέλης 14, Κτενίδης 4 , Πατούρας 3, Σδούγκας 7,

Σοποτό(Λιάκος): Γκόλιας 13,Καρατζάς 7,Κουτσουρής 2 ,Λουρίδας 5,Σοφιανόπουλος 16,Χουλιάρας ,Ψαλιδόπουλος 11, Σκαμνάκης 13

Τι μας άρεσε: Οι καλές σχέσεις μεταξύ των παιχτών των 2 ομάδων.