17/06/2020
Aguanile 17 13 9 22 - 61 -
Uncle Drew 15 17 18 14 - 64 -

Νίκη στα σημεία για Drew!

Μεγάλο ματς στο κλειστό του Κολωνού, στα πλαίσια της Master κατηγορίας, με τους Uncle Drew να κερδίζουν στα σημεία την Aguanile με 61-64, παραμένοντας για τα καλά στο κόλπο των playoff.

Αναγνωριστικό το πρώτο δεκάλεπτο, με πολλές όμορφες προσπάθειες αλλά κακά τελειώματα, με τους φιλοξενούμενους Drew να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα με Κανδηράκη και Μπονάτσο να σκοράρουν, το οποίο όμως δεν κατάφεραν να διατηρήσουν καθώς οι Τσιγκουνάκης, Συκαράς και Σιμιτσόπουλος οδήγησαν τους γηπεδούχους στο 17-15 πρώτου δεκαλέπτου.

Απόλυτη ισορροπία και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με ακριβώς την ίδια κατάσταση, την Aguanile και τον πολύ καλό Καλαφάτη να απαντούν στο καλό ξεκίνημα και το τρίποντο ξέσπασμα από Χονδρογιάννη, Βλησίδη και Μιχίλη, με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-32.

Άστοχοι ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι Aguanile στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Λαζίδη να κυριαρχεί στον τομέα των ριμπάουντ, να εκτελεί επιθετικά για Uncle Drew και σε συνδυασμό με τον εκπληκτικό Μιχίλη που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 39-50 με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν το ματς..

Όλα αυτά μέχρι να ξαναπατήσει παρκέ ο δαιμονισμένος Τσιγκουνάκης, ο οποίος ηγήθηκε ενός μεγάλου 14-0 σερί των “βυσσινί”, με τους Συκαρά και Καλαφάτη να ακολουθούν και την Aguanile να διεκδικεί επί ίσοις όροις το παιχνίδι. Ένα κρίσιμο όμως καλάθι τους Μιχίλη με 1.34″ να απομένουν και η ψυχραιμία στο κατέβασμα της μπάλα από Drew, τους έδωσε το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα με 61-64.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Λαζίδης με 13 πόντους, 20 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο ένα κόψιμο και 4 λάθη. Από πλευράς Aguanile ξεχώρισε ο Άγγελος Τσιγκουνάκης με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά η Aguanile είχε 22/57 δίποντα,. 5/15 τρίποντα, 2/5 βολές, 32 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 6 λάθη. Συνολικά οι Uncle Drew είχαν 7/32 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 9/15 βολές, 49 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 16 λάθη.

Aguanile(Γιαγληκάκης): Σιμιτσόπουλος 8 (6 ριμπ), Καλαφάτης 14, Τσιγκουνάκης 22 (7 ριμπ, 5 ασ), Συκαράς 13 (8 ριμπ), Γκέγκιος, Στυλιανίδης 2, Αργυριάδης 2.

Uncle Drew(Χριστοδουλόπουλος): Χονδρογιάννης 6, Βλησίδης 6, Κυριακόπουλος, Χριστοδουλόπουλος 1, Μπονάτσος 5, Λαζίδης 13 (20 ριμπ), Κανδηράκης 16 (5), Μιχίλης 17 (8 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο θέαμα του αγώνα και τα πολλά τρίποντα από Drew!