20/10/2020
West Bombers 20 14 15 20 - 69 -
Athens Pistols 18 13 19 11 - 61 -

Νίκη στα… σημεία για τους West Bombers!

Μετά από ένα πολύ δυνατό και μπασκετικό παιχνίδι, οι West Bombers κέρδισαν τους Athens Pistols με 69-61 και έκαναν το 2/2 στον δεύτερο όμιλο της Development League!

Ωραίο μπάσκετ παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους West Bombers να προηγούνται με 20-18, μετά από δύο τρίποντα του Ρούσσου, 5 πόντους του Κουλούρη και τριποντάκι του Χρόνη. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Πατρώνης (6π), Βεργόπουλος (3π) και Βρυώνης (3π).

Ίδια η εξέλιξη του ματς και στην δεύτερη περίοδο, με τους ερυθρόλευκους να φτάνουν μέχρι και στο +7, 25-18, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 34-31, χάρη σε 7 νέους πόντους του Ρούσσου, 4 του Κουλούρη και τρίποντο του Χρόνη. Από κοντά ακολουθούσαν οι Athens Pistols τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Πατρώνη να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με ακόμη 8 πόντους και τον Βεργόπουλο να βάζει το δεύτερο τριποντάκι του.

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η ομάδα του Μπαλωμένου στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 πόντους του Καρνάβα, 4 του Καραγιαννίδη και τρίποντα των Πατρώνη, Βεργόπουλου και Μηλιώνη, πήρε κεφάλι στο σκορ με 49-50. Οι Μουζακίτης, Διονύσης και Κουλούρης με 4 πόντους ο καθένας τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το σημείο, ενώ 3 είχε ο Ρούσσος. Σκορ τρίτης περιόδου 49-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Βομβιστές έσφιξαν την άμυνά τους και με δράστες στην επίθεση τους Ρούσσο (7π), Χρόνη (5π) και Κουλούρη (5π), έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 69-61. Δεν μπόρεσαν τα “Πιστόλια” να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση στο τελευταίο δίλεπτο, παρά τους 6 πόντους του Καρνάβα και το τρίποντο του Μηλιώνη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/22 βολές, 19/46 δίποντα και 6/16 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/6 βολές, 14/49 δίποντα 9/27 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Κορυφαίος των West Bombers ο Κουλούρης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 7/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 21 (!) ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Athens Pistols ο Πατρώνης με 17 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/7 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

West Bombers (Χρόνης): Ζαχαρόπουλος 2, Μπαρδούλης, Μουζακίτης 6, Χρόνης 11 (3), Κουλούρης 18, Ρούσσος 23 (3), Διονύσης 9

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Μηλιώνης 3 (1), Καρνάβας 15 (2), Πατρώνης 17 (3), Βρυώνης 3, Ρήγας 8, Καραγιαννίδης 8, Βεργόπουλος 9 (3)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για τρία δεκάλεπτα και το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Χρήστου Πατρώνη, στον οποίο ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση!