13/10/2019
Think Digital 19 10 9 28 - 65 -
Falcons 18 9 17 14 - 58 -

Νίκη στην κόψη του ξυραφιού με τρομερό Βαρελά η Think Digital!

Το αναβληθέν παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής ανάμεσα σε ThinkDigital και Touvlakers έλαβε μέρος το απόγευμα της Κυριακής. Το ματς ήταν ανταγωνιστικό και από τις 2 πλευρές με τον Βαρελά να τραβάει το βάρος επιθετικά για την TD με την βοήθεια του Καπερώνη. Για τους Touvlakers ο Δημητριάδης έπαιξε εξαιρετικά αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει την ήττα της ομάδας του με σκορ 65-58!

Πολύ δυνατά άρχισαν οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο. Με όρεξη για μπάσκετ, οι παίχτες των δύο ομάδων έτρεξαν στο γήπεδο και δημιούργησαν ωραίες φάσεις. Το επιθετικό πρόβλημα της TD έλυσε ο Βαρελάς, ο οποίος ήταν σε εξαιρετική μέρα. Για τους Touvlakers ο Ιωάννου έδωσε κάποιες λύσεις αν και φορτώθηκε από νωρίς με 2 φάουλ.

Πιο ήρεμο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο ρυθμός έπεσε και οι ομάδες έδωσαν προτεραιότητα στην άμυνα. Ο Παπακώστας ξεχώρισε για τις αμυντικές του δυνατότητες καθώς και για την έφεση του στα ριμπάουντ, με τον Βαρελά να συνεχίζει το επιθετικό του κρεσέντο. Ο Δημητριάδης προσπαθούσε για τους φιλοξενούμενους με τον Θεοδωρακόπουλο να προσπαθεί να οργανώσει την ομάδα του, η οποία βρισκόταν στο -2.

Οι παίκτες πέρασαν και πάλι στο παρκέ για την τρίτη περίοδο με τον πίνακα να δείχνει 29-27 υπέρ της TD. Δυστυχώς όμως για τους γηπεδούχους, ο Δημητριάδης «ξύπνησε» στο δεκάλεπτο αυτό και τράβηξε την ομάδα του δημιουργώντας μια διαφορά 6 πόντων! Ο Ιωάννου πέρασε εκτός καθώς δέχθηκε αντιαθλητικό φάουλ ( είχε προηγηθεί και μια τεχνική ποινή) με αποτέλεσμα, ο Θεοδωρακόπουλος να έχει έναν ακόμα πονοκέφαλο για τα τελευταία δέκα λεπτά.

Την απουσία του καλύτερου σουτέρ των Touvlakers, εκμεταλλεύτηκε η TD με τον Καπερώνη να «βομβαρδίζει» πίσω από τα 6.75 και με τον Βαρελά να κάνει πλάκα μέσα στο ζωγραφιστό. Οι Touvlakers πάλεψαν και με ένα goalfoul του Ασπρούλια έφτασαν κοντά στην ανατροπή αλλά τελικά υπέκυψαν και έχασαν με σκορ 65-58 από την ThinkDigital η οποία πέτύχε την πρώτη της φετινή νίκη!

Mvp του αγώνα ήταν ο Λάμπρος Βαρελάς 33 πόντους και 7 ριμπάουντ (1-6) με 5 ασσίστ, 5 κλεψίματα και 6 λάθη σε 40 λεπτά αγώνα. Σούταρε 5/11 βολές (45,5%) και 14/21 δίποντα (66,7%). Για τους Touvlakers ξεχώρισε ο Ανέστης Δημητριάδης με 26 πόντους και 7 ριμπάουντ (0-7) σε 40 αγωνιστικά λεπτά. Είχε παράλληλα, 3 ασσίστ,4 κλεψίματα και 6 λάθη ενώ σούταρε 10/12 βολές (83,3%), 2/6 δίποντα (33,3%) και 4/9 τρίποντα (44,4%).

Σαν σύνολο, η ThinkDigital είχε 20/48 δίποντα (41,7%), 6/21 τρίποντα (28,6%), 7/19 βολές (36,8%), 41 ριμπάουντ (12-29), 15 ασσίστ, 16 κλεψίματα και 17 λάθη. Οι Touvlakers είχαν 12/37 δίποντα (32,4%), 6/24 τρίποντα (25%), 16/26 βολές (61,5%), 37 ριμπάουντ (14-23), 6 ασσίστ, 14 κλεψίματα και 24 (!) λάθη.

ThinkDigital (Καπερώνης): Καπερώνης 21 (8 ασσίστ), Σπυρόπουλος 2, Σταγκίδης 2, Καραντζής 3, Βαρελάς 33 (6 κλεψίματα), Κανούτος, Παπακώστας 4 (12 ριμπ), Μυρσίνης.

Touvlakers (Θεοδωρακόπουλος): Δημητριάδης 26, Ιωάννου 10, Ασπρούλιας 8, Ζυγομαλάς 2, Συφάκης 3, Θεοδωρακόπουλος 2, Χριστοδουλόπουλος 7 (8 ριμπ), ΚαΪάφας.

Τι μας άρεσε: Το ντουέτο Καπερώνης-Βαρελάς που πήρε το παιχνίδι για την TD!