12/12/2019
Think Digital 13 13 18 12 6 62 -
Patras LakiStars 16 22 1 17 9 65 -

Νίκη στη παράταση για τους μέτριους LakiStars!

Στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής, η Think Digital βρέθηκε αντιμέτωπη με τους Lakis Stars! Το παιχνίδι ήταν γενικά ισορροπημένο ενώ υπήρχαν εναλλαγές στο σκορ. Εν τέλει, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, με τους Stars να αρπάζουν το ροζ φύλλο αγώνα και την νίκη με σκορ 62-65 σε μία μέτρια αγωνιστική μέρα!

Μέτριο σε γενικές γραμμές ήταν το πρώτο δεκάλεπτο! Οι Stars ξεκίνησαν πολύ καλά με τον Μαρκόπουλο να πετυχαίνει 4 συνεχόμενους πόντους. Απάντησε άμεσα ο Σταγκίδης για την TD, ενώ άλλα δύο καλάθια έβαλε στο τέλος της περιόδου ο πάντα αξιόπιστος Μαρίνης. Την διαφορά 3 πόντων υπέρ των φιλοξενούμενων (13-16) δημιούργησε ο Καμπάσης με 2 συνεχόμενα τρίποντα.

Η διαφορά εκτοξεύτηκε σε διψήφιο και πιο συγκεκριμένα στους 12 στην δεύτερη περίοδο. Με 4 τρίποντα και συνολικά 22 πόντους, οι Stars επέβαλλαν τον ρυθμό τους. Στην αντίπερα όχθη, με τον Καπερώνη να μην μπορεί επιθετικά να προσφέρει, η TD έμεινε πίσω. Παρόλα αυτά, οι Καραντζής (4) και Γρίβας (6) έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι τους για να κρατήσουν την διαφορά στα μικρότερα δυνατά πλαίσια.

Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε εφιάλτης για τους Lakis Stars. Η Think Digital με άμυνα ζώνης που κάθε coach θα ζήλευε, δέχθηκαν μόλις 1 πόντο. Επιθετικά σημείωσαν 18, γυρίζοντας ουσιαστικά τούμπα το ματς ( από το -12 στο +5 σε μόλις 10 λεπτά!). 8 πόντους με 2 τρίποντα είχε ο Καπερώνης με τον Βαρέλα να ακολουθεί με 5. Τον μοναδικό πόντο των Stars σημείωσε ο Καμπάσης.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ονειρικό. Από την μια πλευρά, η TD προσπάθησε να διατηρήσει το +5 ενώ από την άλλη οι Stars προσπάθησαν το αντίθετο. Ο Καπερώνης έκανε ότι περνούσε από το χέρι του αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Ο λόγος ήταν ο Καμπάσης που έπαιζε υπερβολικά καλά. Έβαλε 9 πόντους και μαζί με τον Τζελέπη (έβαλε το τρίποντο της ισοφάρισης) έστειλαν το ματς στην παράταση (56-56).

Στην παράταση, οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ έτοιμες για όλα. Αν και ο captain Kap. Προσπάθησε αρκετά αυτό δεν έφτασε για την Think Digital, που γνώρισε την ήττα με σκορ 62-65. Στο έξτρα πεντάλεπτο 5 από τους συνολικά 9 των φιλοξενούμενων είχε ο έμπειρος Μαρκόπουλος!

Mvp του παιχνιδιού ήταν φυσικά ο Δημήτρης Καμπάσης με 25 πόντους, 19 ριμπάουντ (5-14) και 2 λάθη σε 38:16 λεπτά αγώνα. Σούταρε 7/11 δίποντα (63,6%), 3/3 τρίποντα (100%) και 2/8 βολές (25%). Για την TD ο Λάμπρος Βαρέλας σημείωσε 9 πόντους, 21 ριμπάουντ (2-19), 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 2 λάθη. Σούταρε 3/16 δίποντα (18,8%) και 3/4 βολές (75%).

Σαν σύνολο, η Think Digital είχε 17/55 δίποντα (30,9%), 8/30 τρίποντα (26,7%), 4/13 βολές (30,8%), 53 ριμπάουντ (18-35), 16 ασίστ, 10 κλεψίματα και 9 λάθη. Οι Lakis Stars είχαν 19/48 δίποντα (39,6%), 8/21 τρίποντα (38,1%), 3/17 βολές (17,8%), 47 ριμπάουντ (9-38), 17 ασίστ), 4 κλεψίματα και 14 λάθη.

Think Digital (Καπερώνης): Κανούτος, Γρίβας 10, Καραντζής 4, Μαρίνης 9, Βαρελάς 9 (21 ριμπ), Καπερώνης 24 (12 ριμπ), Σταγκίδης 5 (8 ριμπ).

Lakis Stars (Αγγελόπουλος Γ.): Σκίτσας, Παπαφλωράτος 5 (8 ριμπ), Αγγελόπουλος Κ. 4, Τζελέπης 8, Αξιώτης 8, Κοκόλης 6, Καμπάσης 25 (19 ριμπ), Μαρκόπουλος 9.

Τι μας άρεσε: Η τρομερή απόδοση του Καμπάση που είναι και ο λόγος που κέρδισαν οι Stars!