82
Monstars 28 10 13 12 13 76 -
86ers 12 26 13 12 19 82 -

Νίκη στην παράταση για τους 86ers!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγνα οι Monstars και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από το πρώτο λεπτό με τον Αργυρίου και τον Αμπατζή να πετυχαίνουν μεγάλα τρίποντα. Οι 86ers δυσκολεύτηκαν να ακολουθήσουν το γρήγορο τέμπο των αντιπάλων τους και παρά τα καλάθια του ΚΚουτσιάμπαση, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 28-12.

Στη δεύτερη περίοδο όμως άλλαξαν οι ρόλοι με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν στο παιχνίδι με τον Παπαδόπουλο να βρίσκει ρυθμό και να ευστοχεί σε δύσκολα καλάθια. Οι Monstars δεν μπόρεσαν να απαντήσουν στο επιθετικό κρεσέντο των αντιπάλων τους και είδαν την διαφορά της πρώτης περιόδου να χάνεται. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 38-38.

Στην τρίτη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τους παίκτες των δύο ομάδων να βγάζουν μεγάλη ένταση στο παιχνίδι τους. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναπάρουν την διαφορά με τον Στράντζαλη, όμως οι 86ers βρήκαν λύσεις με τον Kaplan να τρέχει στο ανοιχτο γήπεδο και να πετυχαίνει εύκολα καλάθια διαμορφώνοντας το 51-51.

Στη  τέταρτη περίοδο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι. Από την μία μεριά οι 86ers προσπαθούσαν να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας με τον Συμεωνίδη και τον Κουτζιάμπαση, όμως οι Monstars απάντησαν άμεσα με τον Καντζαρίδη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα και να διαμορφώνει το 63-63.

Στην παράταση οι Monstars δεν είχαν καθαρό μυαλό και δεν μπόρεσαν να απαντήσουν στα δύσκολα καλάθια του Παπαδόπουλου και του Καραγιάννη και έτσι γνώρισαν την ήττα με το τελικό 76-82.