25/06/2021
Puebla BC 18 14 7 14 - 53 -
Honeymood Themis 16 28 12 16 - 72 -

Νίκη στη πρεμιέρα για τη Θέμιδα!

Η Puebla μπήκε πολύ δυναμικά στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Δημήτρη Σουρμελίδη και τον Κόλαρη νσ πετυχαίνουν έξι και τέσσερις πόντους αντίστοιχα. Η Θέμις απάντησε στο δυναμικό ξεκίνημα των γηπεδούχων με τον Σαρρή που πέτυχε πέντε πόντους και τον Γεωργίου που πέτυχε επτά με ένα τρίποντο. Η περίοδος τελειώνει με τους γηπεδούχους να προηγούνται με διαφορά δύο πόντων 18-16.

Στη δεύτερη περίοδο όμως τα πράγματα άλλαξαν. Η Θέμιδα μπήκε πολύ δυνατά και με μπροστάρηδες τους Σαρρή και Τερζή που πέτυχαν 10 και οκτώ πόντους αντίστοιχα, έδειξαν ότι δεν είναι εύκολος αντίπαλος. Από τους Puebla, τέσσερις πόντους πέτυχε ο Κόλαρης. Σκορ δεκαλέπτου 14-28.

Η τρίτη περίοδος ήταν αυτή με τους λιγότερους πόντους και για τις δύο ομάδες. Δημήτρης και Γιώργος Σουρμελίδης πέτυχαν τρεις και δύο πόντους αντίστοιχα, με τον Αλεξανδρίδη να πετυχαίνει και αυτός δύο πόντους, αλλά τι δύο πόντους! Η καλύτερη φάση της αγωνιστικής με διαφορά! Από την άλλη, ο Ανδρέου πέτυχε επτά πόντους. Σκορ περιόδου 7-12.

Στη τελευταία περίοδο, η Puebla που αγωνιζόταν με απουσίες, έδειξε πως δε μπορούσε να κάνει το κάτι παραπάνω για να γυρίσει το ματς. Ο Δ.Σουρμελίδης πέτυχε δύο τρίποντα. Από τη Θέμιδα, επτά πόντους πέτυχε ο Βέλεγκας.

Puebla BC: Σουρμελίδης Δ. 18(4), Πάχτας, Αλεξανδρίδης 2, Λεκομπλές 5, Βασιλείου 4, Σουρμελίδης Γ. 8(1), Δαμιανίδης 4, Κόλαρης 11, Λαπαρίδης, Μαυροχωρίδης, Παπαρώσης 1.

Honeymood Themis BC: Σαρρής 15(1), Γεωργίου 15(2), Παπαδόπουλος, Βέλεγκας 11, Ζαχαριάδης 2, Ανδρέου 9, Τερζής 12(1), Τικπασάνογλου 8.

Τι μας άρεσε: Φυσικά το τρομερό καλάθι του Νίκου Αλεξανδρίδη της Puebla που σίγουρα θα το δούμε σε ένα από τα βίντεο με τις καλύτερες φάσεις, καθώς και οι δύο εξαιρετικές τάπες των Βασιλείου και Παπαδόπουλου