18/01/2020
Leontario BC 13 13 11 21 3 61 -
Capital Con-Trolls 12 16 13 17 5 63 -

Νίκη στην παράταση για Capital Con-Trolls!

Σε ένα παιχνίδι που μας κράτησε μέχρι τελευταία στιγμή σε αγωνία, οι Capital Con-Trolls  πήραν μεγάλη νίκη στην παράταση, απέναντι στο Leontario B.C με 61-63, στο παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του Πλάτωνα, στα πλαίσια του πρώτου ομίλου της Development.

Άστοχες οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα, με ένα τρίποντο του Κωνσταντιδέλη και ένα καλάθι και φάουλ του Πλαγιαννάκου να βάζουν μπροστά στο σκορ το Leontario. Χέρι χέρι οι δύο ομάδες μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με δύο όμορφα καλάθια του Καλπούζου με drive και ένα του Μπαμπάκη από Capital να κλείνουν το δεκάλεπτο με 13-12 υπέρ Leontario.

Εφτά συνεχόμενοι πόντοι του ποιοτικού Πλαγιαννάκου από Leontario και ένα τρίποντο του Λυκογιάννη από Capital διαμόρφωσαν το 20-21 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, με το παιχνίδι να έχει πολύ όμορφο ρυθμό. Ο Πλαγιαννάκος συνέχισε καυτός αλλά οι Capital βρήκαν τις λύσεις για να περάσουν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με 26-28.

Με ένα καλάθι και φάουλ του Δημητρακοπούλου και ένα σουτ του Πλαγιαννάκου ξεκίνησε δυναμικά το Leontario, με τον ρυθμό ιδιαίτερα υψηλό και τον Καλπούζο να χτυπάει στο αιφνιδιασμό. Με ένα καλάθι του Κοκκινά από Leontario στον αιφνιδιασμό λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, διαμορφώθηκε το σκορ της τρίτης περιόδου σε 37-41.

Κοκκινάς, Πλαγιαννάκος και Δημητρακόπουλος απάντησαν στα εύστοχα καλάθια του Αθανάσαινα και του Θεόδωρου με το παιχνίδι να έχει πολλές φάσεις ενδεικτικής της ποιότητας των δύο ομάδων. Εκεί που το ξύπνημα του Λυκογιάννη επιθετικά και οι δύο βολές του Καλπούζου φάνηκε να οδηγούν τους Capital στη νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα, ο Προκοπίου σε “νεκρό” χρόνο πήρε το ριμπάουντ μετά από χαμένο σουτ και έστειλε το ματς στην παράταση, 58-58!

Εκεί παραλίγο να έχουμε επανάληψη του τέλους την κανονικής διάρκειας, αλλά ο Δημητρακόπουλος δεν ευστόχησε όπως ο συμπαίκτης του, επιτρέποντας στους Capital να φύγουν από τον Πλάτωνα με το ροζ φύλλο αγώνα, με σκορ 61-63!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πάρης Καλπούζος με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη. Από πλευράς Leontario B.C ξεχώρισε ο Παναγιώτης Πλαγιαννάκος με 26 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 6 λάθη.

Συνολικά το Leontario είχε 19/39 δίποντα, 5/32 τρίποντα, 8/17 βολές, 36 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη. Συνολικά οι Capital Con-Trolls είχαν 16/40 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 16/23 βολές, 53 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 15 λάθη.

Leontario B.C (Κωνσταντιδέλης): Προκοπίου 4 (5 ριμπ), Κοκκινάς 8, Παπαγιάννης 3, Πλαγιαννάκος 26 (10 ριμπ), Λαζανάκης Α. 1, Δημητρακόπουλος 14, Κορωνάκης, Λαζανάκης Γ. 2, Κωνσταντιδέλης 3.

Capital Con-Trolls (Παπαχριστόπουλος):Μαρζαβάς 4 (4 ασ), Καλπούζος 21 (6 ριμπ), Παπαχριστόπουλος, Μπαμπάκης 6 (5 ριμπ), Θεοδώρου 5, Αθανάσαινας 8 (9 ριμπ), Ξανθάκης 2 (6 ριμπ), Λυκογιάννης 17 (9 ριμπ), Κατσάτσος.

Τι μας άρεσε: Το buzzer beater του Προκοπίου που οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση!