13/07/2021
Windy Bulls 16 16 14 9 5 60 -
Salonica Old Stars 8 14 18 15 3 58 -

Νίκη στη παράταση για τους Windy Bulls!

Οι Windy Bulls μπήκαν πιο δυνατά στην πρώτη περίοδο και έχτισαν μία μικρή διαφορά οχτώ πόντων. Ο Πρεβενάς είχε έξι πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ για τους Old Stars ο Ματούλας πέτυχε τέσσερις πόντους διαμορφώνοντας το 16-8.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες. Ο Τσιγαρίδας και ο Χαιρόπουλος είχαν από τέσσερις πόντους για τους Windy Bulls. Για τους φιλοξενούμενους ο Ματούλας και ο Παπανδρέου είχαν από πέντε πόντους. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 32-22.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι Old Stars ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους και τελείωσαν την περίοδο με το σκορ να είναι 46-40. Ο Ματούλας πέτυχε έξι πόντους και οι Καραμανώλης, Περατικός και Μπουλγουράνος είχαν από τρείς. Για τους Windy Bulls ο Καραμανώλης και ο Τσιγαρίδας πέτυχαν από έξι πόντους.

Στην τέταρτη περίοδο οι Old Stars συνέχισαν την αντεπίθεση τους και με τις βολές του Ματούλα έκαναν το 56-56 οδηγώντας το ματς στην παράταση. Ο Ματούλας είχε 10 πόντους για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Τσιγαρίδας είχε πέντε για τους Windy Bulls.

Στο εξτρά πεντάλεπτο της παράτασης οι Windy Bulls ήταν πιο συγκεντρωμένοι και με τα καλάθια του Πρεβενά και του Χαιρόπουλου διαμόρφωσαν το τελικό 60-58.

Windy Bulls: Χαλκίδης 5, Δαγκλής 12, Πρεβενάς 8 (2τρ.), Δημητριάδης 0, Κιοτέογλου 2, Χοπτερίδης 2, Ποζίνης 0, Καμπέρης 2, Χαιρόπουλος 10, Τσεπνίδης 2, Τσιγαρίδας 17

Old Stars: Περατικός 5, Γούναρης 2, Καραμανώλης 9 (1τρ.), Ποτουρίδης 0, Μπαντής 2, Ματούλας 25 (3τρ.), Χριστοδούλου 0, Παπανδρέου 7 (1τρ.), Τριανταφυλλίδης 0, Μπουλγουράνος 6, Βλάχος 2, Κούρογλου 0

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού καθώς καμία ομάδα δεν τα παράτησε όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ.