30/09/2019
Lobsters BC 8 11 29 11 6 65 -
Antilalos BC 11 18 15 15 7 66 -

Νίκη στην παράταση πήρε ο Antilalos!

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, ο Antilalos επικράτησε 66-65 των Lobsters και διπλασίασε τις νίκες του στο BasketakiCup, κάνοντας έτσι σημαντικό βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση. Η ομάδα του Ζαμπέτα ήλεγχε απόλυτα την κατάσταση στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Lobsters «βομβάρδισαν» με σωρεία τριπόντων το αντίπαλο καλάθι, προηγήθηκαν με 59-50, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, όμως δεν κατάφεραν να «κλειδώσουν» τη νίκη, με τον Antilalo να στέλνει το ματς στην παράταση και να χαμογελά στο τέλος.

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες. Μπορεί ο Antilalos να ξεκίνησε κάπως καλύτερα και να προηγήθηκε με 5-0 και 10-4, ωστόσο δεν κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του. Οι Lobsters αν και χρειάστηκαν περισσότερο χρόνο να βρουν τα πατήματα τους, δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να ξεφύγει, μειώνοντας σε 11-8 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το σκηνικό άλλαξε τελείως στη δεύτερη περίοδο και σε αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο ότι οι Lobsters δεν μπήκαν ποτέ στο ματς. Σκόραραν ξανά μόλις οκτώ πόντους, την ίδια στιγμή, που ο Antilalos είχε βρει λύσεις και από την περιφέρεια. Έτσι, η ομάδα του Ζαμπέτα όχι μόνο συνέχισε να έχει το πάνω χέρι (14-19), αλλά στο τελευταίο τρίλεπτο κόλλησε το πόδι στο… γκάζι και έκλεισε το ημίχρονο με διψήφια διαφορά (19-29).

Τελικά η αντίδραση των Lobsters ήρθε στην επανάληψη και ήταν καταιγιστική. Με απίστευτη ευστοχία από την περιφέρεια και εξαιρετική αμυντική λειτουργία, οι γηπεδούχοι άλλαξαν τελείως την εικόνα της αναμέτρησης. Σκόραραν 29 πόντους σε ένα δεκάλεπτο, την ίδια στιγμή που ο Antilalos πάλευε να ακολουθήσει τον ρυθμό. Φυσικά με τέτοια ευστοχία των Lobsters μόνο εύκολο δεν ήταν, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το τρίτο δεκάλεπτο από θέση οδηγού (48-44).

Το «κρεσέντο» των Lobsters συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο. Τρικαλιώτης, Σαλονικίδης και Μπενιουδάκης είχαν «βομβαρδίσει» το αντίπαλο καλάθι και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 59-50, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Τίποτα, ωστόσο, δεν είχε τελειώσει. Ο Antilalos είπε την τελευταία του κουβέντα με σερί 9-0 και ισοφάρισε σε 59-59, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Antilalos προηγήθηκε με 66-59 και έδειξε να έχει το πάνω χέρι για τη νίκη. Οι Lobsters αντέδρασαν ξανά και μείωσε σε 66-65, ωστόσο στην τελευταία φάση σημάδεψαν σίδερο και ο Antilalos πανηγύρισε δια πυρός και σιδήρου τη δεύτερη νίκη του στο κύπελλο.

Οι Lobsters τελείωσαν το ματς με 21-71 σουτ (29.6%), εκ των οποίων 14-43 τρίποντα (32.6%), 9-17 βολές (52.9%), μάζεψαν 41 ριμπάουντ (10-31), μοίρασαν 8 ασίστ, έκαναν 15 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 17 λάθη. Από την άλλη πλευρά, ο Antilalos είχε 24-76 σουτ (31.6%), εκ των οποίων 7-40 τρίποντα (17.5%), 11-18 βολές (61.1%), 55 ριμπάουντ (20-35), 10 ασίστ, 11 κλεψίματα και 23 λάθη.

Lobsters (Ράχμαν): Μπενιουδάκης 16, Γλένης 2, Γεωργίου 6, Αποστολάκος 6 (12ρ.), Ράχμαν (10ρ.), Τρικαλιώτης 19, Σαλονικίδης 16 (9ρ.).

Antilalos (Ζαμπέτας): Μίχος, Λάγιος 4 (5α.), Σκαμπαρδώνης, Σουλτάτος 7, Σκαφίδας, Θεοδώρου 16 (7ρ.), Δήμου 10, Μάινας 3 (8ρ.), Γκολές 13 (18ρ.), Λάκιος 13 (13ρ.).

Τι μας άρεσε: Φυσικά η τρομερή αντεπίθεση των Lobsters, αλλά και η αντίδραση του Antilalos, όταν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο.

Τι δεν μας άρεσε: Η εικόνα των Lobsters στο πρώτο ημίχρονο και τα πολλά λάθη των νικητών.