61
Gourmedistas 13 24 14 15 - 66 -
D.Y. 20 14 13 14 - 61 -

Νίκη στις λεπτομέρειες για Gourmedistas!

Νίκη στις λεπτομέρειες για τους Gourmedistas απέναντι στους D.Y, με το παιχνίδι να διεξάγεται στο κλειστό των εκπαιδευτηρίων Πλάτωνα, με τελικό σκορ 66-61, με όλα αυτά για τον πρώτο όμιλο της Master League.

Αναγνωριστικό το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες, με τους D.Y να έχουν εκτελέσει δύο φορές από την περιφέρεια, με τον Πλακομιχελάκη να έχει έξι πόντους για Gourmedistas. Η ζώνη των D.Y δυσκόλεψε τους γηπεδούχους, με τους Τσούκα και  Καλαμπόκη να είναι πολύ ενεργητικοί επιθετικά, με το δεκάλεπτο να λήγει 13-20 υπέρ των D.Y.

Ο Γιούργας ήταν καυτός στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με πέντε γρήγορους πόντους, οδηγώντας την ομάδα του σε ένα εκπληκτικό σερί 15-0 (!) , τουμπάροντας το ματς, με τους Gourmedistas να πιέζουν και να κλέβουν μπάλες. Ο Δημητράκης έκανε ό,τι μπορούσε για D.Y , κρατώντας την ομάδα του σε απόσταση δύο καλαθιών, με το ημίχρονο να λήγει 37-34.

Άστοχες οι δύο ομάδες στην αρχή της τρίτης περιόδου, με το πρώτο πεντάλεπτο να χαρακτηρίζεται από ένα μικρό σερί των D.Y που πήραν ξανά το προβάδισμα, χάνοντας το όμως γρήγορα ξανά, με τον Καλοχριστιανάκη να είναι θετικότατος. Χαρακτηριστική η δυσκολία στο κατέβασμα της μπάλας για τους D.Y, με τις απουσίες να τους πληγώνουν, διατηρώντας όμως την επαφή με το σκορ στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου, όντας πίσω 51-47.

Παρά την κρισιμότητα του σημείου του αγώνα, οι αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, μας προσέφεραν όμορφο θέαμα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι, με τους D.Y να παίζουν μυαλωμένα και να προηγούνται ξανά με 55-57 τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Κάπου εκεί, οι Gourmedistas βρήκαν την υπομονή στις επιθέσεις τους, με ένα κρίσιμο τρίποντο του Αναστασόπουλου 70″ πριν το τέλος να δίνει αέρα πέντε πόντων στους Gourmedistas, με αυτό προβάδισμα να μένει μέχρι τέλους, με τελικό σκορ 66-61 υπέρ των γηπεδούχων.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Καλοχριστιανάκης με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, μια ασίστ, 6(!) κλεψίματα. Από πλευράς D.Y ξεχώρισε ο Πέτρος Κατσόγιαννος με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 6 λάθη.

Συνολικά οι Gourmedistas είχαν 24/51 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 6/11 βολές, 37 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 15 κλεψίματα, 2 κοψίματα και  17 λάθη. Συνολικά οι D.Y είχαν 15/32 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 13/16 βολές, 35 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 9 κλεψίματα και 23 λάθη.

Gourmedistas ( Ράρης ): Πλακομιχελάκης 8, Αναστασόπουλος 6 (5 ριμπ), Ασλάνογλου, Γιούργας 8, Καλοχριστιανάκης 14 (6 κλεψ), Τουμπανάκης, Σαΐτης 10, Παπαϊωάννου 2, Μαυράκης 8 (13 ριμπ), Λυμπερόπουλος 10 (5 ριμπ).

D.Y ( Τσούκας): Διακάκης, Κατσόγιαννος 18 (10 ριμπ), Δημητράκης 6, Καλαμπόκης 12 (7 ριμπ), Τσούκας Β. , Τσούκας Π. 20 (7 ριμπ), Νικολάου 5.

Τι μας άρεσε: Η γενική εικόνα του αγώνα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι προσφέροντας πολύ όμορφο θέαμα.