14/11/2023
Cartel BC 18 8 3 22 - 51 -
Mammoth 13 13 19 10 - 55 -

Νίκη στις λεπτομέρειες για τα Mammoth!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικό, καθώς τελείωσε με το σκορ να δείχνει 18-13 υπέρ των Cartel BC. Οι παίκτες των δύο ομάδων ξεκίνησαν με πολλά σουτ και τακτικές επιθέσεις, ενισχύοντας την ένταση του αγώνα από την πρώτη στιγμή.

Στη δεύτερη περίοδο οι Mammoth ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Ντάφλου και του Νικολαΐδη. Οι Cartel παρά τις προσπάθειες του Αποστολίδη και του Λαΐνα δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα και έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε με το ισόπαλο 26-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Mammoth μπήκαν πιο συγεντρωμένοι και κατάφεραν να κυριαρχήσουν και στις δύο πλευρές του γηπέδου και να πάρουν εκ νέου τα ηνία του αγώνα με τον Νικολαΐδη, τον Ντάφλο και Χουζάνα να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Σκορ περιόδου 3-19 υπέρ των Mammoth.

Στην τέταρτη περίοδο οι Cartel μπήκαν με το πόδι στο γκάζι, βελτίωσαν την άμυνα τους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα φτάνοντας στο σκορ. Ο Λαΐνας  με μερικά μεγάλα καλάθια κράτησε τους Cartel στο παιχνίδι μέχρι τα τελευταία λεπτά, όπου οι Mammoth ήταν πιο ψύχραιμοι με αποτέλεσμα να πάρουν την νίκη με το τελικό 51-55.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Νικολαΐδης Ηρακλής με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για τους Cartel ξεχώρισε ο Αποστολίδης Θεόδωρος ο οποίος πέτυχε Double Double με 18 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Cartel BC: Ανέστης, Αποστολίδης 18, Βαλιάσης, Γεωργιάδης 6(1), Ζωγράφος 10, Κουλκουδίνας, Λαΐνας 16(2), Τενώκης, Χατζηιωαννίδης 1

Mammoth: Καραγκούνης 3(1), Μακρίδης 6, Μπούχαλης, Νικολαΐδης 10, Ντάφλος 18(2), Φαράντος 2, Χαλκιαδάκης, Χουζάνας 16