11/03/2023
Φιορετσίνα 4 18 15 12 - 49 -
Los Lampriniers 6 12 17 9 - 44 -

Νίκη στις λεπτομέρειες για τη Φιορετσίνα!

Στις νίκες επέστρεψε η Φιορετσίνα που το βράδυ του Σαββάτου 11 Μαρτίου επικράτησε 49-44 των Los Lampriniers. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τους γηπεδούχους να κρατάνε το προβάδισμα στο φινάλε και να πανηγυρίζουν την 10η νίκη τους στην σεζόν (10-11), ενώ από την άλλη σε δύσκολη θέση παραμένουν οι Los Lampriniers καθώς με ρεκόρ 5-16 παραμένουν εντός επικίνδυνης ζώνης.

Οι δύο ομάδες δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα στο πρώτο δεκάλεπτο να πετύχουν συνολικά 10 πόντους! Στασινόπουλος και Μητσόπουλος έκαναν το 4-0, με τους Γκόλια και Ευγενεία να φέρνουν το ματς στα ίσα για το 4-4. Οι Los Lampriniers έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 4-6, έπειτα από το καλάθι του Ευγενεία.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός ανέβηκε και παράλληλα βελτιώθηκε το θέαμα. Ο Χαρικιόπουλο βγήκε μπροστά για τους γηπεδούχους και η Φιορετσίνα έφτασε να προηγείται 15-11. Η διαφορά πήγε και στο +7 (20-13), όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πλησίασαν ξανά, με το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου να βρίσκει το σκορ στο 22-18.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Los Lampriniers πήραν «κεφάλι» στο σκορ με την τρίποντη εκτέλεση του Γκόλια (25-26) και από εκείνο το σημείο και έπειτα το προβάδισμα αλλάξε «χέρια» 4 φορές. Ο Ευγενείας διαμόρφωσε το 29-33, αλλά η Φιορετσίνα, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Χαρικιόπουλο, έκανε την ανατροπή και το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου την βρήκε μπροστά με 37-35.

Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να χτίσουν μία μικρή διαφορά στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Γεωργακόπουλο να γράφει το 42-35. Ο Ρίζος προσπάθησε να κρατήσει κοντά την ομάδα του, αλλά ο Χαρικιόπουλος είχε απάντηση και έτσι η Φιορετσίνα λίγο πριν το τέλος παρέμενε μπροστά με 49-41. Το μόνο που κατάφεραν οι Los Lampriniers ήταν να μειώσουν σε 49-44, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Betsson MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Ιάκωβος Χαρικιόπουλος με 17 πόντους, 3 κλεψίματα και 4 ριμπάουντ. Από τους αντιπάλους κατάφερε να ξεχωρίσει ο Βασίλειος Ευγενείας ο οποίος πέτυχε 17 πόντους και κατέβασε 17 ριμπάουντ.

Η Φιορετσίνα είχε 16/44 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 11/20 βολές, 42 ριμπάουντ, όπως και 14 ασίστ, 11 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ. Από την άλλη οι Los Lampriniers μέτρησαν 15/55 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 8/15 βολές, 51 ριμπάουντ, 7 ασίστ, αλλά και 14 κλεψίματα και 14 λάθη.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Αθανασόπουλος 4(3ρ.), Γεωργακόπουλος 4(6ρ.), Μαγκούτης, Μακρίδης 6(8ρ.), Μητσόπουλος 2(1ρ.), Παπαγιάννης 6(4ρ.), Σιώλος 2(3ρ.), Στασινόπουλος 8(13ρ.), Χαρικιόπουλος 17(4ρ.)

Los Lampriniers (Γρύλλης): Αντωνόπουλος 3(2ρ.), Βασιλάκης, Γκόλιας 6(11ρ.), Γρύλλης 12(10ρ.), Ευγενείας 17(17ρ.), Ρίζος 6(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς.