01/10/2020
Tsouvalia 21 14 16 7 - 58 -
Pan Car 18 12 18 20 - 68 -

Νίκη στις λεπτομέρειες για την Pan Car!

Ένα από τα πλέον συναρπαστικά παιχνίδια για το Basketaki Cup , πραγματοποιήθηκε στο Seven Sports Club ανάμεσα στα Tsouvalia και την Pan Car , με τους δεύτερους να παίρνουν τελικά μια δύσκολη νίκη με 58 – 68. Ο αγώνας ήταν  ντέρμπι με τα όλα του με δυνατές μονομαχίες,  όμορφες φάσεις εκατέρωθεν και συνεχείς εναλλαγές στο σκορ .

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν  ενδεικτικό για το τι θα ακολουθούσε,  καθώς οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται με 13 – 8  ,  πέντε λεπτά πριν το τέλος της περιόδου . Ο Κωνσταντίνος Πρίφτης και η παρέα του έφεραν το ματς στα ίσα με 13 -13 , με τα Tsouvalia να παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα με 19 – 13 . Το τέλος της περιόδου βρήκε τη Pan Car προηγούμενη με 21 – 18 . Πρώτος σκόρερ των δύο ομάδων ήταν ο Ανδρικόπουλος και ο Πρίφτης με εφτά και οχτώ πόντους αντίστοιχα.

Η δεύτερη περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους εκ νέου σε θέση οδηγού ,καθώς βρέθηκαν να προηγούνται με 31 – 24  και 33 – 26 , 3:41 και 2:57αντίστοιχα πριν την ανάπαυλα , με τα Tsouvalia να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 35 – 30 . Μαρκόπουλος είχε εφτά πόντους ενώ για τη Pan Car πρώτος σκόρερ ήταν ο Κολλάρος με τέσσερις .

Οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στο φαβορί της αναμέτρησης και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Pan Car πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 37 – 40 , με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 6:17 για το τέλος της περιόδου . Ήταν το σημείο που όλοι πίστεψαν ότι οι φιλοξενούμενοι θα έπαιρναν για τα καλά τα ηνία του αγώνα . Τα σκληροτράχηλα Tsouvalia όμως είχαν τελείως διαφορετική γνώμη , καθώς με ένα σερί 6 -0 πέρασαν μπροστά με 43 – 40 . ΟΙ φιλοξενούμενοι πλησίασαν δύο φορές σε απόσταση αναπνοής , 43 -42 και 45 – 44 στα μέσα του δεκαλέπτου  , αλλά η γηπεδούχοι με ένα νέο σερί πέντε πόντων έκαναν το 49 – 44 , με το τέλος της τρίτης περιόδου να τους βρίσκει μπροστά με 51 – 48 .Ο Πετράκης με πέντε και ο  Μαρκόπουλος με τον Ανάργυρο από τέσσερις ήταν οι πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων,  ενώ ο εκπληκτικός Χιουτακάκος με έντεκα ηγήθηκε των προσπαθειών της Pan Car .

Η τελευταία περίοδος μας έδειξε πόσο καλή ομάδα είναι η Pan Car. Σε ένα παιχνίδι που δεν βρέθηκε σε καθόλου καλή μέρα και με έναν σπουδαίο αντίπαλο απέναντι της , βρήκε τελικά τις λύσεις που έψαχνε σε ολόκληρο το παιχνίδι . Πέρασε μπροστά για δεύτερη φορά με 50 – 54 , με τους φιλοξενούμενους να απαντούν και να παίρνουν το προβάδισμα εκ νέου με 58 – 57 , 5:11 πριν το τέλος του αγώνα . Σ εκείνο το σημείο μίλησε η ποιότητα και η εμπειρία της Pan Car , καθώς με ένα σερί 11 – 0 πήραν τελικά τη νίκη με 58 – 68 .

Mvp του αγώνα αναδείχθηκε ο Πέτρος Χιουτακάκος με 24 πόντους , 11 ριμπάουντ  και 4 ασίστ. Για τα Tsouvalia , τα οποία πραγματοποίησαν εκπληκτική εμφάνιση , καλύτερος παίκτης ήταν ο Ανδρικόπουλος με εννιά πόντους , δέκα ριμπάουντ και τρείς ασίστ .

Οι γηπεδούχοι είχα συνολικά 20/54 Στα δίποντα , 5/16 τρίποντα , ¾ βολές , 41ριμπάουντ , 11 ασίστ , 7 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 11 λάθη . Οι νικητές είχαν 20/46 τρίποντα , 7/19 τρίποντα , 7/17 βολές , 44 ριμπάουντ , 19 ασίστ , 6 κλεψίματα , 8 λάθη και ένα κόψιμο.

Tsouvalia (Κυριακίδης) : Μαρκόπουλος 12 , Πετράκης 5 , Κυριακίδης 10 , Γωνατάκης 4 , Ανδρικόπουλος 9   Ανάργυρος 4 , Σωτηρόπουλος 14 , Γεωργίου.

Pan Car ( Πρίφτης ) : Φούκος 5 , Πρίφτης 11 , Χιουτακάκος24 , Κωφός , Κολλάρος 12 , Μαρίνης 7 , Κιντώνης 12 .

Τι μας άρεσε: Το θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες της αναμέτρησης.