19/03/2023
Pharmaco Team 17 20 18 21 - 76 -
Agrinio Tutors 21 13 21 14 - 69 -

Νίκη στις λεπτομέρειες για την Pharmaco Team

Πολύ σημαντική νίκη για την συνέχεια κατάφερε η ομάδα της Pharmaco Team απέναντι στους Agrinio Tutors παίρνοντας το προβάδισμα στην πιο αμφίρροπη σειρά όπως όλα δείχνουν, των Playoffs του Basketaki Agrinio.

Η ομάδα των Pharmaco ξεκίνησε πολύ προσεχτικά το παιχνίδι σημαδεύοντας τον Πάνο Κουδούνα στη ρακέτα όμως το σωστό διάβασμα των φάσεων από τον μετρ του είδους Μιχάλη Σταμουλάκη έφερε τους Tutors μπροστά με 4 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Τα πολλά λάθη των αντιπάλων και με πολύ τρέξιμο από τους περιφερειακούς όπου αυτό ήταν εφικτό οι παίκτες του Γιάννη Κονιδάρη με ένα σερι 20 – 13 πήραν προβάδισμα με 37 – 34 στο ημίχρονο του παιχνιδιού.

Οι δυο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσσονται στο σκορ το τρίτο δεκάλεπτο με την αγωνία να χτυπάει κόκκινο και να προσπαθούν με τρίποντα κυρίως να προηγηθούν.

Η κόπωση και ο εκνευρισμός όμως των παικτών των Tutors στην τελευταία περίοδο έδωσε το δικαίωμα στους ψυχραιμότερους παίκτες της Pharmaco Team να επιτύχουν με επιμέρους σκορ 21 – 14 μια μεγάλη νίκη στο τέλος.

Betsson Mvp για τους γηπεδούχος ο Πάνος Κουδούνας που με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ είχε μια γεμάτη εμφάνιση σε άμυνα κι επίθεση. Από τους Tutors ο «συνήθης ύποπτος» Μιχάλης Σταμουλάκης ξεχώρισε για την ομάδα του με 30 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τι μας άρεσε. Οι παίκτες της Pharmaco Team διαβασμένοι και προσεκτικοί χτύπησαν σε κάθε ευκαιρία τους αντιπάλους τους και πήραν προβάδισμα στη σειρά.

Τι δε μας άρεσε. Τα πολλά νεύρα και η αστοχία στέρησαν την ευκαιρία από τους Tutors να χτυπήσουν το παιχνίδι μέχρι τέλους.

Pharmaco Team: (Γιάννης Κονιδάρης): Αναστασόπουλος 1, Βάτσιος, Καρτσακλής, Κουδούνας 11, Παληγεώργος 2, Πανταζής, Σταμούλης 12, Σωτηρόπουλος 14 (4), Τσιτσικάος 22 (2), Τσουκαλάς 14 (3), Χολής.

AGRINIO TUTORS (Κώστας Καρέτσος): Αθανίτης, Βαρδουλάκης 2, Διδασκάλου, Καρέτσος 14 (4), Λιάγκας 11, Λύγδας 2, Μουρκούσης 3(1), Σταμουλάκης 30(5), Στραβοδήμος 7.