03/02/2024
Green Rose BC 12 4 9 13 - 38 -
Singular Logic 7 15 10 11 - 43 -

Νίκη στις λεπτομέρειες για την Singularlogic!

Καλύτερο ήταν το Green Rose στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού με καλάθια των Λώλου, Κουλαρμάνη και Φιλιππάκη προηγήθηκε με 12-7. Οι φιλοξενούμενοι ύστερα από αρκετά λεπτά αστοχίας, έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις με τους Αναστασόπουλο και Καραχάλιο και έμειναν κοντά στο σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, "έσφιξαν" την άμυνά τους, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με τρίποντα του Παπακώστα προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 16-22. Οι γηπεδούχοι "κόλλησαν" στην επίθεση, σημείωσαν μόλις 4 πόντους και πέταξαν στα σκουπίδια το προβάδισμα που είχαν στα χέρια τους.

Με τρίποντες "βόμβες" του Τριανταφυλλόπουλου και του Κουλαρμάνη οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή και πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη γι' αυτούς. Οι "μπλε" γύρισαν την μπάλα με υπομονή στην επίθεση, πήραν σκορ από τους Ιγκνιάτοβιτς, Αράπογλου και Καραχάλιο και διαμόρφωναν το υπέρ τους 25-32 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Δια χειρός Τριτάκη το Green Rose έκανε μια τελευταία προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς, μειώνοντας μάλιστα στον πόντο. Η Singularlogic που δεν ήθελε να γκρεμίσει όσα έχτισε στα προηγούμενα δεκάλεπτα, είδε αρχικά τον Παπαευαγγέλου να βάζει μεγάλα σουτ και στη συνέχεια τον Καραχάλιο να σκοράρει από την γραμμή της φιλανθρωπίας και να χαρίζει μια σημαντική νίκη στην ομάδα του που θα της δώσει το δικαίωμα να κοιτάζει τις πιο πάνω θέσεις της βαθμολογίας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καραχάλιος με 14 πόντους (2/9 δίποντα, 10/10 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 7/42 δίποντα, 6/32 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 4 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/39 δίποντα, 4/11 τρίποντα και 15/20 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ.

Green Rose (Ροζάκης): Βαχαβιώλος, Δημητρόπουλος 4 (1), Κανίνιας 3, Καναβάρος, Κουλαρμάνης 6 (1), Κόσσυφας 3, Λώλος 3 (1), Πάσχος, Παπαζώης, Τριανταφυλλόπουλος 8 (2), Τριτάκης 12 (1), Φιλιππάκης 2

Singularlogic (Βεργόγιαννης): Αναστασόπουλου 4 (1), Αράπογλου 2, Ιγκνιάτοβιτς 4, Καλογεράκος 2, Καραχάλιος 14, Κασνέσης 2, Παλιοκώστας, Παπαευαγγέλου 2, Παπακώστας 10 (2), Σακογιάννης 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ.