21/12/2023
Agxialos Legends 16 16 18 18 - 68 -
Δεν έχει 13 16 19 18 - 66 -

Νίκη στις λεπτομέρειες για τους Agxialos Legends!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Αγχίαλος μπήκε... πεινασμένη στο παρκέ και προσπάθησε να βρει πολλά σουτ τριών πόντων, με μικρή όμως επιτυχία. Όμως, έχοντας στο πλευρό της τα επιθετικά ριμπάουντ, τις ατομικές προσπάθειες σε δεύτερες επιθέσεις και την καλή άμυνα, κατάφερε να πάρει το momentum του παιχνιδιού αν και δεν μπόρεσε να το καταγράψει στον πίνακα του σκορ, τελειώνοντας τα 10 πρώτα αγωνιστικά λεπτά με 16 - 13.

Στην δεύτερη περίοδο, η Αγχίαλος σταμάτησε να "κυνηγάει" τόσο πολύ τα σουτ τριών πόντων και επικεντρώθηκε περισσότερο στην δραστηριότητά της στην αντίπαλη ρακέτα, στην οποία και κατάφερε να κυριαρχήσει, βγάζοντας πολύ ωραίους αυτοματισμούς και μπερδεύοντας την αντίπαλη άμυνα, ενώ πίεσε ακόμα περισσότερο στην δική της άμυνα. Σχεδόν κάθε σουτ της ομάδας των Δεν Έχει ήταν μαρκαρισμένο, πράγμα το οποίο συνέβαλε στην χαμηλή επιθετική συγκομιδή της ομάδας της Χαλκιδικής, η οποία σκόραρε μόλις 11 πόντους, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 32 - 24.

Ξεκινώντας το 2ο ημίχρονο, η Αγχίαλος θορύβησε τους αντιπάλους της, καθώς έκανε ένα πολύ γρήγορο 5-0 με ένα τρίποντο και ένα κλέψιμο λίγο μετά από επαναφορά. Η Δεν Έχει, όμως, ΕΙΧΕ την όρεξη να παίξει στο παιχνίδι που της ταιριάζει. Στην άμυνα διάβασε πολλά από τα plays που είχαν σκοπό να βγάλουν οι αντίπαλοί της και κατάφερε να κλέψει αρκετές μπάλες, πετυχαίνοντας πόντους στον αιφνιδιασμό. Το off ball παιχνίδι της έγινε πολύ πιο έντονο, και, σε συνδυασμό με την νευρικότητα και τα πολλά - φαινομενικά εύκολα - χαμένα σουτ της Αγχίαλου κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στο 50 - 48.

Μπαίνοντας στο 4ο δεκάλεπτο, η αδρεναλίνη άρχισε να χτυπάει κόκκινο. Η Δεν Έχει, ούσα με την πλάτη στον τοίχο, άρχισε να παίρνει βεβιασμένες αποφάσεις στην επίθεση, αστοχώντας σε κρίσιμα σουτ. Η Αγχίαλος, με δύο τρίποντα - μαχαιριές και με ασφυκτική άμυνα, κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα αλλά και το momentum για τα καλά. Υπάρχουν δύο όψεις σε κάθε νόμισμα : η ασφυκτική άμυνα οδήγησε σε πολλά φάουλ και συνεπώς σε πολλές επισκέψεις των αντιπάλων στην γραμμή των ελευθέρων βολών, τις οποίες εκμεταλλεύτηκαν. Ο δαίμονας της αστοχίας ήρθε και πάλι να στοιχειώσει τους "πορτοκαλί", οι οποίοι βρέθηκαν να είναι πίσω με 62 - 64, περίπου 2:30 λεπτά πριν τη λήξη.  Η Δεν Έχει απέδειξε ότι το πάθος στο μπάσκετ δεν είναι πάντα καλό, παίζοντας υπερβολική άμυνα και επιτρέποντας έμμεσο τρίποντο σε αμέσως επόμενη φάση. Με το σκορ να έχει κολλήσει στο 66-64 για αρκετή ώρα, αστόχησε σε 2 τρίποντα προτού ισοφαρίσει με jump shoot στο 66-66. Στην τελευταία επίθεση, η Αγχίαλος βρήκε ελεύθερο σουτ για τρεις στην γωνία στο οποίο αστόχησε, αλλά εκμεταλλευόμενη το κακό μπλοκ άουτ των αντιπάλων της πήρε επιθετικό ριμπάουντ και ευστόχησε κάτω από το καλάθι σε buzzer beater, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 68-66 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Bettson Greece MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μαυρίδης Αθα. Παναγιώτης (19 EFF), με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Από τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Μυλωνάς Ιωσ. Νικόλαος (27 EFF), μετρώντας 25 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Anchialos B.C. : δίποντα: 18/47 (38%) τρίποντα: 7/26 (27%) βολές: 11/21 (52%)
Αντωνίου 8, Γαλής 6, Γιαγκόπουλος 6, Καραγκιαούρης 5, Μαυρίδης 14, Μιχέλης 19, Παράσχος 3, Πρωτογερόπουλος 7

Δεν Έχει : δίποντα 11/38 (29%), τρίποντα 11/32 (34%), βολές 11/18 (61%)

Βαβρίτσας 4, Βασιλάκης 2,  Γιαννακούδης 9, Κοντολέων 0, Λάμπρου 0,  Μυλωνάς Ιωσ. Νικόλαος 25, Μυλωνάς Ιωα. Γεώργιος 16, Παντάλης 10