24/09/2019
Παντοφlakers 14 7 15 17 - 53 -
Bad Boys 11 18 8 14 - 51 -

Νίκη στις λεπτομέρειες για τους Παντοφlakers!

Oι Παντοφlakers ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους και πήραν μια σπουδαία νίκη με 53-51 κόντρα στους Bad Boys.

Από την πρώτη περίοδο, το παιχνίδι έδειξε ότι θα έχει το χαρακτήρα του ντέρμπι. Οι Παντοφlakers ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και με τους Ζαχαρογιάννη και Καρκάνη να «πυροβολούν» προηγήθηκαν με 14-11. Για τους Bad Boys, σε καλή κατάσταση ήταν ο Ψαρούλης με 6 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και με την είσοδο του Παρτσινεβέλου στο παρκέ, το παιχνίδι άλλαξε. Ο σέντερ των Bad Boys έκανε την διαφορά και 7 πόντους  βοήθησε την ομάδα του να τρέξει ένα επιμέρους 7-18 σερί και να πάει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ. Για το συγκρότημα του Πλέσσα, καλός σε αυτό το σημείο του παιχνιδιού ήταν ο Βούλγαρης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και με της φωνές του coach Πλέσσα, οι Παντοφlakers πίεσαν, έκλεψαν μπάλες και κατάφεραν να μειώσουν και πάλι το σκορ 36-37 με μπροστάρη τον Γαρυφαλίδη. Για την παρά του Ψαρούλη, ο Βασίλης Ευστράτογλου σημείωσε 4 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, όλα έδειχναν Bad Boys, οι οποίοι 1,30 πριν το τέλος, προηγούνταν στο σκορ με 5 πόντους. Οι Παντοφlakers δεν τα παράτησαν και κατάφεραν με την ψυχραιμία του Ζαχαρογιάννης να πάρουν τελικά τη νίκη με 53-51. Για τους Bad Boys που «αυτοκτόνησαν», ο Δούρβαρης προσπαθούσε στην επίθεση.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Γιάννης Ζαχαρογιάννης με 14 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη και 2 τάπες. Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Γιάννης Ψαρούλης με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 λάθη και 1 τάπα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 20/59 εντός πεδιάς, 3/19 τρίποντα και 10/26 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές τη μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 4 τάπες. Από την άλλη, οι Bad Boys είχαν 20/64 δίποντα, 2/10 τρίποντα και 9/21 βολές. Πήραν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές τη μπάλα, έκαναν 9 λάθη και 1 τάπα.

Παντοφlakers (Πλέσσας): Ζαχαρόγιαννης 14, Πλέσσας, Καρυπίδης, Καρπεράκης 2, Βούλγαρης 10, Μπενετάτος , Τσιώτας, Λέκκας 4, Γαρυφαλίδης 11, Καρκάνης 12

Bad Boys (Ευστράτογλου Γ.): Δούρβαρης 4, Παρτσινεβέλος 12, Ψαρούλης 16, Ευστράτογλου 5, Σαμανίδης, Σαντοριναίος 9, Ευστράτογλου Β 5

Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι που είδαμε για 40 λεπτά!