12/10/2019
Retro Pacers 15 20 18 21 - 74 -
Koutchers 15 20 17 16 - 68 -

Νίκη στις… λεπτομέρειες για τους Retro Pacers!

Σ’ ένα παιχνίδι με αγωνία και αρκετές εναλλαγές στο σκορ, οι Retro Pacers κατάφεραν να επικρατήσουν στο κλειστό του Μενιδίου με 74-68 των Koutchers για το Basketaki Cup.

Οι μόλις έξι Retro ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς και με πολυφωνία στην επίθεση, πήραν κεφάλι στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-15). Οι Koutchers έμειναν «ζωντανοί» στην διεκδίκηση της νίκης, χάρη στα τρίποντα των Μπιζιώτη και Τηγανήτα.

Απόλυτα ισορροπημένο και παραγωγικό ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από 20 πόντους. Για τους Retro, οι Κοψιδάς και Βλαχονάτσιος ξεχώρισαν με την απόδοσή τους, ενώ για τους ηττημένους διακρίθηκαν οι Ραμόπουλος και Μπιζιώτης. Σκορ ημιχρόνου, 38-35.

Οι Koutchers μπορεί να ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Παπαγεωργίου και Τηγανήτα να κάνουν την διαφορά στην επίθεση, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Έτσι λοιπόν, οι γηπεδούχοι με καλάθια των Τσιλιμπάρη και Δαμανάκη προηγήθηκαν με 53-52 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Την… αντεπίθεσή τους επιχείρησαν να κάνουν οι Koutchers στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με μπροστάρη τον Παπαγεωργίου οι φιλοξενούμενοι έφεραν… τούμπα το ματς (56-62) και έγιναν αυτομάτως το φαβορί για τη νίκη. Οι Retro μπορεί να έμειναν αρχικά με μια πεντάδα λόγω αποβολής του Βλαχονάτσιου και στη συνέχεια με τέσσερα άτομα, όμως κατάφεραν να βρουν τα ψυχικά αποθέματα και να γυρίσουν ξανά το ματς. Το τελικό ήταν 74-66 με αμφότερες τις δύο ομάδες να μένουν εκτός συνέχειας.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ήταν ο Κοψιδάς με 23 πόντους (9/16 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/8 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπιζιώτης με 19 πόντους (1/2 δίποντα, 5/14 τρίποντα και 2/2 βολές). Οι γηπεδούχοι 24/40 δίποντα (60%), 5/19 τρίποντα (26,3%) και 11/18 βολές (61,1%). Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 18 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/42 δίποντα (35,7%), 8/28 τρίποντα (28,6%) και 14/19 βολές (73,7%). Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Retro Pacers (Βέλλης): Βέλλης 2, Κοψιδάς 23, Βλαχονάτσιος 14 (4), Γεωργάρας 12 (1), Τσιλιμπάρης 13, Δαμανάκης 10

Koutchers (Παπαγεωργίου): Μπαρλιάς 2, Παπαγεωργίου 18, Τηγανήτας 9 (2), Μαργαρίτης 6, Κουρλαμπάς 1, Ραμόπουλος 9 (1), Μπιζιώτης 19 (5), Μήλος 4

Τι μας άρεσε: Το fair play των Koutchers στα τελευταία λεπτά, όταν επέλεξαν να αγωνιστούν με τέσσερις παίχτες.