07/03/2023
Phoenix Stars 18 17 12 16 6 69 -
Jackals 15 11 16 21 4 67 -

Νίκη στην παράταση για τους Phoenix Stars!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά την πρώτη περίοδο και πάλεψαν για να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Νικητές απο αυτές τις μάχες βγήκαν οι Phoenix Stars Με τις όμορφες συνεργασίες του Τερμεντζή και του Μυτιληναίου να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Jackals έμειναν κοντά στο σκορ με τον Γκούμα να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους και διαμορφώνοντας το 18-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι Phoenix Stars ανέβασαν την απόδοση τους και ξέφυγαν στο σκορ με τον Μόκκα να αποτελεί μόνιμη απειλή για την ρακέτα των αντιπάλων. Οι Jackals προσπάθησαν να μειώσουν με τις προσπάθειες του Κωνσταντίνου Ζωγράφου, του Δημόπουλου και του Φιλιππίδη, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 35-26.

Οι Jackals μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και πλησίασαν τους αντιπάλους τους με τον Μίλτο Ζωγράφο να βρίσκει ρυθμό και να πυροβολάει από την περιφέρεια. Οι Phoenix Stars δεν βρήκαν λύσεις για να σταματήσουν τους αντιπάλους τους και έτσι, παρά τα καλάθια του Χασιώτη και του Τσιλιπάκου, είδαν την διαφορά να μειώνεται στο 47-42.

Στην τέταρτη περίοδο η αντεπίθεση των Jackals συνεχίστηκε με τον Βούλγαρη να καθαρίζει τα ριμπάουντ και τους Κωνσταντίνο Ζωγράφο και Γκούμα να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση οδηγώντας τον αγώνα στην παράταση. Οι Phoenix Stars βρήκαν σκορ στην επίθεση με τους Τερμεντζή και Μυτιληναίο, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργεία με αποτέλεσμα η λήξη της περιόδου να βρεί τις δύο ομάδες στο 63-63.

Στον έξτρα χρόνο της παράτασης η κόπωση έκανε την εμφάνιση της και στις δύο ομάδες και σε συνδιασμό με το άγχος που υπήρχε οδήγησαν το παιχνίδι σε χαμηλό ρυθμό με αρκετές κακές επιλογές στις επιθέσεις. Οι Phoenix Stars όμως αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμη και κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 69-67.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Βασίλης Σταύρος Μυτιληναίος με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

Για τους Jackals ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Γκούμας με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Phoenix Stars: Χασιώτης 6(1), Τσιλιπάκος 6, Μόκκας 13, Τερμεντζής 15, Μυτιληναίος 19(1), Στρούζας 3(1), Νεραντζάκης 4, Δικμπασάνης 3(1).

Jackals: Καραμανώλης, Τζόκας, Φιλιππίδης 6(1), Ζωγράφος Μ. 12(4), Ζωγράφος Κ. 15(1), Βούλγαρης 9, Γκούμας 18, Δημόπουλος 7.

Τι μας άρεσε: Το εντυπωσιακό double double του Αλέξανδρου Γκούμα.