25/10/2020
Δεν έχει - - - - - 67 -
Salonica Old Stars - - - - - 61 -

Nίκη στο ντέρμπυ για τους Δεν Έχει

Εκπληκτική εμφάνιση για το θεσμό του Basketaki Salonica Cup είχαν οι Δεν Έχει, οι οποίοι επικράτησαν έναντι των Old Stars με σκορ 67-61.

Στις αρχές της 1η περιόδου οι Old Stars ξεκίνησαν δυναμικά έχοντας προβάδισμα 0-6. Στη συνέχεια oι Δεν Έχει, αφού ξεπέρασαν την αστοχία των πρώτων λεπτών επέστρεψαν στο παιχνίδι. Καθ όλη τη διάρκεια του 1ου δεκαλέπτου έγιναν εκπληκτικές φάσεις και από τις 2 ομάδες. Ο Κοντολέων με κλέψιμο και ασίστ στον Μυλωνά κάνουν το σκορ της 1ης περιόδου 15-15. Οι Δεν Έχει είχαν την ευκαιρία να περάσουν μπροστά, αλλά 0/2 βολές του Κοντολέων αφήνουν το σκορ ισόπαλο. Σκορ 1ης περιόδου 15-15.

Οι Δεν Έχει στο 2ο δεκάλεπτο μπήκαν δυναμικά. Με 2 συνεχόμενα τρίποντα του Μυλωνά Ν. πέρασαν μπροστά με σκορ 21-17. Στη συνέχεια, απαντάει ο Ματούλας με τρίποντο και το σκορ γίνεται 21-22 δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Πόντο πόντο και οι 2 ομάδες στο 2ο δεκάλεπτο. Μελανό σημείο του αγώνα ο τραυματισμός του Δαγγλία στον ώμο, ο οποίος αποχωρεί από τον αγώνα. Το σκορ της 2ης περιόδου καθορίζεται με κλέψιμο του Καλπαξίδη και κλείνει η περίοδος με σκορ 27-24 υπέρ των Δεν Έχει.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου οι Δεν Έχει εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια στην άμυνα των Old Stars και πέρασαν μπροστά με 36-27 με κρίσιμα τρίποντα του Μυλωνά Ν. Σκορ 3ης περιόδου 41-31.

Στην τελευταία 4η περίοδο οι Old Stars προσπαθούν να αντιδράσουν, αλλά δεν τους αφήνουν οι Δεν Έχει. Οι Old Stars ροκανίζουν τη διαφορά με 2/2 τρίποντα του Ματούλα και μειώνουν στους 5 πόντους 50-45. Απαντάει στο τρίποντο ο Μυλωνάς Γ. και πηγαίνει τη διαφορά ξανά στους 8 με σκορ 53-45. Έπειτα, με 2/2 βολές ο Λαθουράκης μειώνει τη διαφορά στους 4 πόντους 58-54. Πλήγμα για την ομάδα των Old Stars η αποχώρηση του Λαθουράκη με 5 φάουλ. Ο Καλπαξίδης με 6/6 βολές, δίνει ασφάλεια 6 πόντων στην ομάδα του. Το σκορ κλείνει ο Λάμπρου με 1/2  βολές. Τελικό σκορ 67-61 υπέρ της ομάδας Δεν Έχει.

MVP της αναμέτρησης ο Μυλωνάς Νίκος με 27 πόντους (4 τρίποντα) και 7 ριμπάουντ.

Δεν Έχει (Καλπαξίδης-Παπαδόπουλος): Μυλωνάς Γ. 12 (1), Κοντολέων 5 (1), Αλβανός, Λάμπρου 5, Οικονόμου 4, Μυλωνάς Ν. 27 (4), Καλπαξίδης 12, Καραστέργιος 2, Δαγγίλας, Παπαδόπουλος

Old Stars (Χριστοδουλίδης) : Λαθουράκης 4, Γούναρης, Γραγσονίδης, Ματούλας 26 (5), Περοστής 10, Μαλογιάννης, Μπουλγουρανός 12 (1), Αλεξιάδης 8, Μαστρογιάννης 1.