18/10/2020
Salo Nics - - - - - 56 -
SKG Sonics - - - - - 46 -

Νίκη στο ντέρμπι για τους Salonics

Με νίκη συνέχισαν τη πορεία τους στο θεσμό του κυπέλλου οι Salonics,καθώς επικράτησαν με σκορ 56-46 των Skg sonics.

Οι νικητές και τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν  αποφασιστικά στο παιχνίδι και πήραν από την από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ χαρη στους Δημητριάδη και Στέργιογλου που επικράτησαν στις εναέριες μονομαχίες στις 2 ρακέτες.Επίσης καθοριστικό ρόλο για το προβάδισμα των Salonics  έπαιξαν και τα 2 τρίποντα που πέτυχαν οι Ηλιάδης και Καρακίτσας Αχιλλέας,με το σκορ της 1ης περιόδου να είναι το 14-7.

Στη 2η περίοδο είχαμε την αντεπίθεση των Skg,οι οποίοι έσφιξαν την άμυνα τους και με φοβερή ευστοχία στα περιφερειακά σουτ,οχι απλα επέστρεψαν στο παιχνίδι αλλά πέρασαν και μπροστά  στο σκορ με 16-17,χάρη σε τρίποντη βόμβα του Κωνσταντινίδη.Κάπου εκεί όμως οι Salonics αντέδρασαν,με 3 σερί πόντους του Στεργιόγλου και ενα σουτ του Ηλιάδη μείωσαν,με το τελικό σκορ του 1ου ημιχρόνου να ειναι το 23-26 υπέρ των Skg.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με 2 καλάθια του Μπραούζη με το σκορ να γίνεται 23-28.Σε εκείνο το σημείο όμως είχαμε την αφύπνιση των Salonics,οι οποίοι με πρωταγωνιστές τους Καρακίτσα(4 πόντοι),Στέργιογλου(4 πόντοι) και τον Ηλιάδη(8 πόντοι) ανέτρεψαν το σκορ και πέρασαν μπροστα στο σκορ με 38-36 που ήταν και το τελικό σκορ της περιόδου.

Το 4ο και καθοριστικό δεκάλεπτο είχαμε την απόλυτη υπεροχή των Salonics,με πρωταγωνιστες τα αδέλφια Καρακίτσα στην επίθεση και Στεργιόγλου-Δημητριάδη στην άμυνα,οι Salonics έκαναν το σκορ 47-39.Ένα τρίποντο του και 1/2βολές του Κωνσταντινίδη έκαναν το σκορ 47-43 αλλά ένα τρίποντο μαχαιριά του Συνδικιώτη ανέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους.Η διαφορά ανέβηκε στην μέγιστη τιμή της,με καλάθια των Καρακίτσα και Στεργιόγλου (απο ασσιστ του Συνδικιωτη και τα 2),με το τελικό σκορ να ειναο το 56-46 υπέρ των Salonics.

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Στεργιόγλου με 11 πόντους-20 ριμπαουντ.

Salonics(Μακαλέκας):Καρακίτσας Αχ.16(2), Ηλιάδης13(2), Κιτρίδης, Συνδικιώτης5(1), Κεπαντζλογλου, Τσούγκας, Στεργιόγλου11, Καρακίτσας Αντ.4, Δημητριάδης 3, Βαζακίδης, Καρακίτσας Αν.4

Skg Sonics(Καποδίστριας):Κωνσταντινίδης12(2), Κωστούδης 2, Μπεντής, Χατζημωησιάδης 3, Κολέρδας7, Μελλισάς2, Μπραούζης7, Δούκας13(1)