69
Thu 25 20 14 10 - 69 -
Hall of Fame 22 14 23 11 - 70 -

Νίκη στο… νήμα για Hall of Fame!

Ένα πολύ δυνατό ντέρμπι παρακολουθήσαμε στα πλαίσια της δέκατης αγωνιστικής της Elite, το βράδυ της 19ης Νοεμβρίου στο Athens Sports Hall του Κολωνού, μεταξύ της ομάδας των Thunder και αυτής των Hall of Fame, με νικητές τους δεύτερους με 69-70.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικά ένα επιθετικό κρεσέντο για τις δύο αντίπαλες ομάδες, με τις άμυνες ουσιαστικά να παίζουν δευτερεύοντα ρόλο και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 25-22 υπέρ των γηπεδούχων Thunder, με τον Λαγό (9) να πυροβολεί από την περίμετρο και τον πλουραλισμό στην επίθεση για τους Hall of Fame να είναι η απάντηση απέναντι στον σκόρερ των Κεραυνών.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Τσιστράκης (10) με όμορφες προσπάθειες κάτω από το καλάθι έδωσε βροντερό παρόν στο ματς, ο Χριστοφορίδης (6) έβαλε τρία πανομοιότυπα καλάθια από τα πέντε μέτρα και βοήθησε, με τους Σταυρόπουλο (4) και Πισιτέλη (6) να απαντούν για τους πράσινους και το ημίχρονο να κλείνει στο συν εννιά για τους Thunder. (45-36)

Δυναμικά μπήκαν οι Hall of Fame στο δεύτερο ημίχρονο, με ένα γρήγορο σερί 6-0 , έφεραν το ματς σιγά σιγά στο πόντο, με τον Σταυρόπουλο (11) να βγαίνει μπροστά και τελικά να οδηγούμαστε στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες στα ίσα. (59-59)

Τελευταίο δεκάλεπτο και συνολικά εννιά (!) εναλλαγές στο σκορ με το ματς να είναι ο ορισμός του “κλειστό”, με τον Κατσιάπη (4) και Σταυρόπουλο (4) να οδηγούν τους Hall of Fame σε μια μεγάλη νίκη, αφού οι δύο εύστοχες βολές του τελευταίου δεν βρήκαν απάντηση από τους Thunder και έτσι το σκορ έκλεισε στο 69-70.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πάνος Σταυρόπουλος από Hall of Fame , τελειώνοντας τον αγώνα με 27 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα μπλοκ και ένα λάθος. Από πλευράς Thunder ξεχώρισε ο Βαγγέλης Τσιστράκης με 24 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ένα μπλοκ.

Συνολικά οι Thunder είχαν 29/75 δίποντα , 6/19 τρίποντα, 5/12 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, είχαν 5 κλεψίματα, ένα μπλοκ και 12 λάθη. Οι Hall of Fame συνολικά είχαν 26/70 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 14/18 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα , ένα μπλοκ και 7 λάθη.

Thunder (Λαγός-Ζαράνης): Σαράντης 7 ( 3 ασ ), Λαγός 12 ( 8 ασ ), Ζαΐμης 12 ( 6 ριμπ ), Τσιστράκης 24 ( 15 ριμπ ), Σαμπάνης 8 ( 10 ριμπ ), Μαστορίδης 6.

Hall of Fame ( Σταυρόπουλος ): Κατσιάπης 9 ( 5 ριμπ ), Χόντος 7 ( 5 ασ ), Πισιτέλης 13 ( 4 ριμπ ), Σταυρόπουλος 27 ( 10 ριμπ ), Κοντογιάννης 8 ( 9 ριμπ ), Κριθαρούλας 6 ( 7 ριμπ ).

Τι μας άρεσε:Το πολύ όμορφο και επιθετικό παιχνίδι των δύο ομάδων!