18/01/2024
BEGOU.. LUCKY 8 11 15 20 - 54 -
Χαρμάνι Μιλάνο 11 17 11 12 - 51 -

Νίκη στο "νήμα" για τους Begoulucky με ανατροπή στην τελευταία περίοδο

Begoulucky και Harmani Milano κοντραρίστηκαν στο Πάρκο σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι από την αρχή έως το τέλος του. Με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και την αγωνία να έχει φτάσει στα ύψη, οι Begoulucky κατάφεραν να επιστρέψουν στο τέταρτο δεκάλεπτο και να πάρουν μια σημαντική νίκη με 54-51.

Το παιχνίδι άρχισε με τη Harmani να είναι ελαφρώς καλύτερη στο επιθετικό κομμάτι και να παίρνει ένα μικρό πλεονέκτημα στο πρώτο δεκάλεπτο (8-11). Παρ' όλααυτά φαινόταν πως και οι δύο ομάδες δεν είχαν μπει με τον τρόπο που θα ήθελαν στο ματς. Στη συνέχεια, οι Begoulucky βελτίωσαν κατά πολύ την εικόνα τους και πήραν πίσω το προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο στο +1 (23-22).

Στις αρχές της επανάληψης, η Harmani έδειξε ένα άλλο πρόσωπο. Έχοντας εξαιρετική λειτουργία στην επίθεση και ταυτόχρονα βγάζοντας σημαντικές άμυνες, πήραν κεφάλι στο σκορ με ωραίο μπάσκετ. Η τρίτη περίοδος τελείωσε στο 34-39 και πλέον όλα ήταν ανοιχτά όσον αφορά τον νικητή. Με την έναρξη του τέταρτου δεκάλεπτο, οι Begoulucky φαίνονταν "διψασμένοι" για τη νίκη. Θα έκαναν ότι περνάει από το χέρι τους για να φύγουν με το ροζ φύλλο. Έχοντας ως όπλο την επίθεση κατάφεραν όχι μόνο να γυρίσουν στο ματς αλλά και να πάρουν πάλι το προβάδισμα. Με επιμέρους 20-12 έφτασαν στο 54-51, το οποίο θα ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης οι Begoulucky πήραν μια μεγάλη νίκη.