15/12/2021
Brokers 21 22 15 31 - 89 -
Pitser Bironia 25 23 22 20 - 90 -

Νίκη στον πόντο για τους Pitser!

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που λίγο έλειψε να το χάσουν από τους εξαιρετικούς Brokers, οι Pitser Bironia κατάφεραν τελικά να δραπετεύσουν με το ροζ φύλλο επικρατώντας με σκορ 89-90.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Τζώλος όπλισε και πετυχαίνοντας 13 πόντους με ένα τρίποντο, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Για τους Brokers ο Γρηγοριάδης πέτυχε επτά πόντους και ο Ψαρόπουλος δύο τρίποντα. Σκορ περιόδου 21-25.

Ο Φραγκουλίδης ανέλαβε στο δεύτερο δεκάλεπτο για τους Brokers, καθώς πέτυχε 11 πόντους με δύο τρίποντα και έτσι κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι. Ο Ονταμπάσογλου από την άλλη σημείωσε οκτώ πόντους για τους Pitser. Σκορ περιόδου 22-23.

Στη τρίτη περίοδο οι Pitser φόρτσαραν και δια χειρός Ονταμπάσογλου και Τζώλου που πέτυχαν αντίστοιχα έντεκα και εννιά πόντους, κατάφεραν να διευρύνουν τη διαφορά. Οκτώ πόντοι του Ψαρόπουλου από την άλλη, φαίνονταν πως δεν ήταν αρκετοί για να ανατραπεί το παιχνίδι. Σκορ περιόδου 15-22.

Όμως τα πράματα τελικά δεν ήταν έτσι και οι Brokers που έφτασαν να χάνουν μέχρι και με 18 πόντους, έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τέταρτο δεκάλεπτο. Δώδεκα πόντοι του Γρηγοριάδη και έντεκα του Κολοκοτρώνη έφεραν τους Brokers σε απόσταση αναπνοής. Ο Τζώλος όμως είχε διαφορετική άποψη και με δέκα προσωπικούς πόντους οδήγησε την ομάδα του σε ακόμα μια νίκη διατηρώντας το αήττητο. Τελικο σκορ 89-90.

Brokers: Μαυρομανώλης 4, Ψαρόπουλος 18(4), Βλάχος 7(1), Χωρινός, Γρηγοριάδης 26, Κολοκοτρώνης 11(1), Φραγκουλίδης 22(4), Ζαφείρης, Πεχλιβάνης 1

Pitser Bironia: Χατζηλιάδης 5, Ονταμπάσογλου 30(2), Τζώλος 36(4), Χαριτίδης 5, Φιρτινίδης, Χρυσοχού 3(1), Ζωγράφος 11(2)