Trelakers 6 16 7 6 - 33 -
Gunners 24 12 18 8 - 62 -

Νίκη στο ρελαντί για τους Gunners!

Δύο έκαναν τις νίκες τους στο Summer League οι Gunners , καθώς επικράτησαν εύκολα των TreLakers στο κλειστό του Περιστερίου.

Εκπληκτικό - τρομερό - εντυπωσιακό. Μόνο έτσι μπορούμε να χαρακτηρίσουμε το πρώτο δεκάλεπτο των Gunners, αφού με πρωταγωνιστές τους Πάνια, Πατσίκα, Ζούρο και Καλογιαννίδη προηγήθηκαν με 6-24 και έδειξαν από νωρίς ότι θα είναι το απόλυτο αφεντικό στην αναμέτρηση. Οι ελλιπείς Trelakers έψαχναν να βρουν τα πατήματά και κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά.

Οι γηπεδούχοι με την είσοδο του Ζέρβα και την θετική παρουσία των Βαρθαλίτη και Γκορίτσα, βελτίωσαν κατά πολύ την παραγωγικότητά τους, όμως δεν κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Οι "Κανονιέρηδες" με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και πρωταγωνιστές τους Παπαδόπουλο και Πατσίκα, σημείωσαν 12 πόντους και έκανα το σκορ 20-36 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι μετέπειτα νικητές συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και να διευρύνουν το υπέρ τους προβάδισμα χάρη στους Πάνια, Πατσίκα και Κογιώνη. Οι TreLakers πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τον Σαπέρα, όμως η συνολική τους εικόνα ήταν πέρα για πέρα προβληματική. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 27-54.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού οι Gunners είχαν εξασφαλίσει από νωρίς τη νίκη. Έτσι οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες και η ομάδα του Παναγόπουλου πήρε εύκολα την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα με... Οι "κόκκινοι" παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών, δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να φανούν ανταγωνιστικοί και γνώρισαν την τέταρτη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κογιώνης με 14 πόντους (5/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/33 δίποντα, 2/10 τρίποντα και 3/11 βολές. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/44 δίποντα, 4/18 τρίποντα και 8/11 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 20 ασίστ.

TreLakers (Αλεξόπουλος): Αλεξόπουλος 2, Βαρθαλίτης 6, Γκορίτσας 11, Γώγος 6 (2), Σαπέρας 4, Zervas 4

Gunners (Παναγόπουλος): Καλογιαννίδης 4, Πάνιας 14 (2), Ζούρος 4, Πατσίκας 14 (2), Κογιώνης 14, Καραμπέτσος 1, Παπαγεωργίου 2, Παπαδόπουλος 9

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς και η συνολική παρουσία των Gunners.