25/01/2024
Space Hellas 26 11 17 13 - 67 -
Milwaukee Sucks 12 18 12 17 - 59 -

Νίκη στο ρελαντί για την Space Hellas!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Elite League, η Space Hellas εκμεταλλευόμενη την ποιότητα της, αλλά και τις πολλές απουσίες των Milwaukee Sucks, έκαμψε πανάξια την αντίσταση τους με σκορ 67-59, προσθέτοντας ακόμη μια νίκη στην πλούσια φετινή συλλογή της!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκανε εντυπωσιακά στο παρκέ της Basketaki Arena, καθώς με όπλο την άμυνα τους, τον Βούζα να πετυχαίνει 5 πόντους, αλλά και τον Ελευθερίου να κυριαρχεί κάτω από τα δύο καλάθια με 4 πόντους και 9 ριμπάουντ στο ενεργητικό του, έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 26–12. Στην αντίπερα όχθη, ο Μαυροειδής(5π) αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ των Sucks!

Η συνέχεια του παιχνιδιού ανήκε εξ ολοκλήρου στους πεισματάρηδες Sucks, καθώς κέρδισαν το δεκάλεπτο με το επιμέρους 11-18! Οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν κατά δεκαπέντε πόντους την Space και με τον Καζά να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση σε σκορ και δημιουργία, μείωσαν τη διαφορά στο 18´της συνάντησης στους δυο πόντους(32-30)! Ωστόσο, η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και με πέντε αναπάντητους πόντους οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα σε θέση οδηγού με σκορ 37-30!

Ο Ντουμάνης και η παρέα του επέστρεψαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο, με σκοπό να διατηρήσουν το προβάδισμα και συνάμα να μην επιτρέψουν στον αντίπαλο να πλησιάσει στο σκορ! Η Space εμφάνισε επιθετικό πλουραλισμό και κατάφερε να κλείσει την προτελευταία στροφή του παιχνιδιού στο συν δώδεκα με σκορ 54-42!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, με την Space, παρά την αξιοπρεπέστατη εμφάνιση της ομάδας του Οικονόμου, να μην κινδυνεύει σε κανένα χρονικό σημείο και τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους παίκτες της να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη με σκορ 67-59!

Betsson MVP ο Γιάννης Ελευθερίου με 6 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Οικονόμου είχε 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 6 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 26/51 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 8/16 βολές, 47 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 15 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/38 δίποντα, 8/35 τρίποντα, 3/8 βολές, 35 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 12 κλεψίματα και 10 λάθη.

Space Hellas(Ντουμάνης): Βεργόγιαννης 12, Βούζας, Ελευθερίου 6, Ηλιόπουλος 4 Μπαμπάκος 10, Ντουμάνης 10, Σιαρές, Σιφναίος 14.

Milwaukee Sucks(Οικονόμου): Γανέλλης 3, Καζάς 18, Μαστροκόλιας 5, Μαυροειδής Οικονόμου 9, Σπανόπουλος 10.

Τι μας άρεσε : Η κυριαρχία του Ελευθερίου κάτω από τα δύο καλάθια!